Chyba każda kobieta zna to uczucie, kiedy przyglądając się sobie w lustrze przyrzeka sobie dietę od najbliższego poniedziałku. Na brzuchu fałdki; obojczyki nie przebijają tak, jak trzeba, a na nogach skóra jest tak nierówna, że płakać nam się chce; w końcu każda z nas chce pozostać jak najdłużej szczupła i młoda. Nierówności na nogach to nic innego jak (dobrze znane słowo każdej kobiecie) cellulit, zwany również pomarańczową skórką. Czym dokładnie jest i jak się go pozbyć? Co zrobić, aby zapobiec powstawaniu cellulitu? Służę pomocą 🙂

Czym jest cellulit?

Cellulit to nic innego jak nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, wody i innych produktów przemiany materii. Najczęściej pojawia się na udach i pupie, natomiast nierzadko występuje też na brzuchu czy piersiach. Wyglądem przypomina skórkę pomarańczy – jego struktura jest grudkowa, pomarszczona a jego wygląd zależny jest od stopnia zaawansowania.

otyłośćNierówności przebijające się przez skórę to nic innego jak komórki tłuszczowe, zwane adypocytami. Powiększając się, uciskają na naczynia krwionośne w pobliżu, osłabiając krążenie i przemianę materii zachodząca w komórkach. Zdecydowanie niższa jest wtedy przyswajalność składników odżywczych oraz tlenu, przez co bardzo wolno usuwane są toksyny zalegające w tkankach. Warto wiedzieć, że wpływ na cellulit mają także estrogen i progesteron.

Rodzaje cellulitu

Nie każdy o tym wie, ale możemy rozróżnić stopnie cellulitu. Oczywiście, im wyższy stopień, tym bardziej widoczne nierówności skóry i trudniejsza walka o pozbycie się go. Objawy cellulitu oczywiście rosną wraz z zawartością tłuszczu w organizmie. Jeśli chodzi o jego stopnie, rozróżniamy cztery:

  1. Stopień I – na pierwszy rzut oka jest niewidoczny, ale gdy ściśniesz kawałek skóry dwoma palcami (np. na udach), widać pod spodem lekkie grudki
  2. Stopień II – określisz go tak samo jak pierwszy, lecz z jedną różnicą – skóra wygląda jak skórka pomarańczy, możesz też odczuwać lekki ból podczas jej ściśnięcia
  3. Stopień III – ten rozpoznasz bez ściskania. Nierównomiernie pofałdowana skóra jest widoczna gołym okiem
  4. Stopień IV – podskórne grudki są bardzo widoczne, wyczuwalne nawet przy delikatnym dotyku i bolą. Skóra wygląda na wręcz „zalaną” nadmiarem pofałdowań

Jak pozbyć się pomarańczowej skórki?

Nawet najdroższe zabiegi nie dadzą pożądanych efektów, jeśli obce będzie ci słowo regularność. Cellulitem należy zająć się na wielu płaszczyznach – zewnętrznych oraz wewnętrznych. Przede wszystkim, aby Twoje działania miały jakiś sens, musisz zmienić tryb życia na zdrowszy – fast-foody, słodycze oraz chipsy muszą pójść w odstawkę. Zamiast nich postaw na zdrowe żywienie, dużo warzyw i owoców oraz ogranicz ilość smażonych na głębokim tłuszczu potraw.

Do dziennego planu dnia wprowadź także ruch najlepiej w jak największych ilościach. Pij również dużo wody – nie smakowej, a zwykłej. Walkę z cellulitem tocz także zewnętrznie poprzez masaż i wcieranie odpowiedniego balsamu. Sprawdzą się także zabiegi antycellulitowe, takie jak endermologia, ultradźwięki czy mezoterapia.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.