Sucha skóra, ciągłe swędzenie, czerwone grudki zmieniające się w ropne krostki – znasz to? Jeżeli Twoja skóra bardziej przypomina pergamin niż prawidłowy naskórek, prawdopodobnie cierpisz na atopowe zapalenie skóry. Niestety, jest to choroba na całe życie – nawet nie dając objawów. Twoja pielęgnacja musi być mocno natłuszczająca i przemyślana. Najczęściej rozpoznaje się ją już we wczesnym dzieciństwie, a w ostatnich latach wzrastające zanieczyszczenie środowiska przyczyniło się do wzrostu liczby chorych na AZS.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – co to jest?

Atopowe zapalenie skóry to choroba niejako genetyczna – jednak w takim znaczeniu, że dziedziczymy jedynie skłonność do atopii. Nasza skóra jest bardzo sucha, ciągle nas swędzi, mamy skłonność do częstych zakażeń bakteryjnych, a na naszym ciele pojawiają się czerwone, suche plamy. Niestety, atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć nawet, jeśli wyglądamy i czujemy się dobrze, ciągle należy pamiętać o regularnym natłuszczaniu skóry.

AZS przeważnie pojawia się w okresie niemowlęcym lub ok. 6-7 roku życia. Jeżeli podejrzewamy u siebie tę chorobę, powinniśmy udać się do lekarza dermatologa, który dokładnie obejrzy stan naszej skóry i przeprowadzi wywiad, po którym być może postawi diagnozę. Przyczyną atopowego zapalenia skóry mogą być jednak nie tylko uwarunkowania genetyczne – nieprawidłowa proporcja kwasów omega-3 do omega-6 czy niedobór kwasu linolowego także mogą się do tego przyczynić.

Leczenie i pielęgnacja atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry przeważnie polega na stosowaniu leków przeciwuczuleniowych, leków immunosupresyjnych ogólnych oraz miejscowych, fotochemio terapii i fototerapii. Pielęgnacja skóry atopowej także musi być odpowiednio dobrana. Możesz stosować takie preparaty nawet już podczas kąpieli – nawilżanie i natłuszczanie jest ważne na każdym kroku. Jeżeli lubisz kąpiele w wannie, powinieneś brać je nie dłużej niż 20 minut, a woda powinna mieć temperaturę 33-34oC. Do wody należy wlać emulsję lub płyn o działaniu nawilżającym. Skórą należy osuszyć (nie pocierać ręcznikiem), a następnie zastosować preparat natłuszczający na całą skórę. Możesz także zdecydować się na wet wrapping, czyli owinięcie bandażem nasmarowanego wcześniej ciała. Najlepiej zrobić to w kilka minut po wyjściu z wanny.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - DOZ.PL

Atopowe zapalenie skóry – czego unikać?

Jest kilka rzeczy, których przy tej chorobie powinniśmy unikać. Przede wszystkim, staraj się nie przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, a także w tzw. palarniach. Unikaj miejsc brudnych i zakurzonych, gdzie mogłoby dojść do infekcji skórnej. Osoby z atopowym zapaleniem skóry nie powinny także uczęszczać na basen z racji dużego stężenia chloru w wodzie. Nie powinieneś także nosić wełnianych ubrań, które mogą podrażniać Twoją delikatną skórę. Zrezygnuj także z wszelkich substancji podrażniających, jak nieodpowiednie mydło czy proszek do prania. Staraj się także unikać sierści zwierzęcej.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.