Cynamon to w obecnych czasach dość popularna przyprawa. Najczęściej stosowana w połączeniu z jabłkami (aby nadać szarlotkowego smaku), jednak nie tylko – jesienią i zimą dodawana do kawy nadaje jej korzennego charakteru. Bardzo popularne jest także Cinnamon Challenge – wyzwanie, w którym należy zjeść łyżeczkę tej przyprawy w mniej niż minutę, i to bez popijania. Nieodłączny element świątecznych pierniczków i ciasteczek korzennych, cynamon mocno zyskuje na popularności. Nie bez powodu – jest w końcu pełen właściwości leczniczych. Chcesz je poznać?

Zalety spożywania cynamonu

Oczywiście nie chodzi o ciągłe Cinnamon Challenge, a regularne dodawanie go do posiłków, napojów czy deserów. Jeżeli często dopadają Cię różnego rodzaju infekcje – bakteryjne lub grzybicze – warto zacząć dodawać go do jedzenia, bowiem hamuje on ich rozwój, działając jak naturalny konserwant. Dzięki zawartości wapnia, żelaza i chromu, kolejno: wzmacnia kości, dotlenia organizm oraz zmniejsza ochotę na słodycze.

cynamonGdy czeka Cię dużo pracy lub nauki, postaw na deser z dodatkiem cynamonu – udowodniono, że zwiększa zdolności kognitywne. Poprawia trawienie oraz przeciwdziała biegunkom. Cynamon obniża poziom cholesterolu, jest także świetnym afrodyzjakiem dla kobiet. W połączeniu z miodem był niegdyś stosowany jako lek na prawie każdą dolegliwość. Pomaga także w usunięciu niechcianego cellulitu.

Czy cynamon może zaszkodzić?

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Tak samo jest z cynamonem – mimo wielu zalet, ma on także kilka niekorzystnych działań, choć oczywiście nie dla wszystkich. W nadmiarze nie powinny spożywać go kobiety ciężarne – nasilone skurcze spowodowane jego nadmiernym spożyciem mogą prowadzić do przedwczesnego porodu.

W znaczących ilościach nie powinny go spożywać także osoby cierpiące na cukrzycę, ponieważ reguluje on poziomu cukru we krwi a przeważnie osoby chore przyjmują już leki, które mają działać tak samo. Uważać powinny także osoby podatne na wszelkiego rodzaju alergie, a zwłaszcza alergie pokarmowe – ma on silne działanie alergizujące. Nie jest zalecany także dla osób z wrzodami żołądka. Nadmiar kumaryny zawartej w przyprawie może także działać destrukcyjnie na wątrobę oraz nerki.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.