Egzema, czyli zapalenie skóry, objawia się powstawaniem czerwonych, swędzących plam, a czasem również i pęcherzyków. W szczególności problem dotyczy twarzy, dłoni, nadgarstków, łokci i miejscem pod kolanami. Plamy nie zawsze da się ukryć pod ubraniem, dlatego dla wielu osób jest to wstydliwy problem przez który unikają kontaktu z ludźmi i spotkań towarzyskich. Jeśli interesuje Cię jakie są przyczyny powstawania egzemy, a także kto jest na nią najbardziej narażony oraz czy da się ją wyleczyć, to zapraszam do lektury.

Czym jest egzema?

Egzema to stan zapalny skóry, najczęściej o podłożu alergicznym, którego przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne – jeśli oboje rodzice cierpią na egzemę, istnieje aż 40% prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie zmagać się z tym problemem. Innym powodem może być kontakt z substancjami podrażniającymi skórę (dlatego egzema częściej dotyka pracowników manualnych, mechaników, fryzjerów, pracowników usług czystościowych, pracujących na co dzień z farbami, klejami, itp.) Ponadto egzema może być wynikiem nadmiernego stresu, niewłaściwej diety lub niezachowaniem higieny osobistej. Najczęściej występującą odmianą egzemy jest atopowe zapalenie skóry.

Egzema może pojawić się na każdym etapie życia – u niemowląt, dzieci, nastolatków i dorosłych. Ma charakter przewlekły, objawy na przemian nasilają się i osłabiają. Nie jest chorobą zakaźną, a więc nie możesz się nią zarazić. Chociaż objawy zapalenia skóry są kwestią indywidualną, do najczęstszych należą jednak zaczerwienienia, opuchlizna, swędzenie skóry i pojawianie się ropnych pęcherzyków. Choremu może towarzyszyć również suchość skóry i jej pękanie.

Jak ją leczyć?

Leczenie zapalenia skóry jest bardzo trudne i wymaga skonsultowania się z lekarzem dermatologiem. Przeprowadzone zostaną testy skórne, pozwalające określić substancję uczulającą. Jeśli przyczyną są substancje podrażniające skórę, należy ograniczyć kontakty z nimi do minimum. W przypadku gdy winowajcą jest niewłaściwa dieta, należy zastąpić szkodliwe produkty innymi. Ponadto zaleca się spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych, pełnych konserwantów i polepszaczy smaku. Należy również wyeliminować z diety fast foody, kawę, herbatę, a cukry i tłuszcze zwierzęce. Zamiast tego, zastosuj tłuszcze roślinne bogate w kwasy omega-3. Ulgę będą również przynosić napary z ziół takich jak pokrzywa, rumianek, czy nagietek. Jeżeli jednak egzema nie ma podłoża alergicznego, leczenie będzie prawdopodobnie bardziej wymagające i mniej skuteczne.

Co przyniesie Ci ulgę?

Jeśli cierpisz na egzemę, złagodzenie zmian będzie możliwe, dzięki stosowaniu się do kilku zaleceń:

  • Zdrowo się odżywiaj i pij dużo wody oraz naparów ziołowych
  • Unikaj stresu
  • Unikaj gwałtownych zmian temperatury i długiego wystawiania skóry na Słońce
  • Używaj hipoalergicznych proszków
  • Okłady z soku aloesu, który działa łagodząc i kojąco

Egzema to bardzo częsta choroba, więc jeśli zauważysz niepokojące objawy – nie zwlekaj i udaj się do dermatologa.

Autor:

Przeczytaj również

Twarz to obraz naszego staniu zdrowia, bardzo często to właśnie na niej widać pierwsze objawy...

Dzień Matki już 26 maja! To piękne święto podczas którego możesz podziękować mamie za to, że jest...

Co Maj to czas, kiedy zaczynamy myśleć już o lecie, wyglądzie naszego ciała w letnich ubraniach...