Egzema, czyli zapalenie skóry, objawia się powstawaniem czerwonych, swędzących plam, a czasem również i pęcherzyków. W szczególności problem dotyczy twarzy, dłoni, nadgarstków, łokci i miejscem pod kolanami. Plamy nie zawsze da się ukryć pod ubraniem, dlatego dla wielu osób jest to wstydliwy problem przez który unikają kontaktu z ludźmi i spotkań towarzyskich. Jeśli interesuje Cię jakie są przyczyny powstawania egzemy, a także kto jest na nią najbardziej narażony oraz czy da się ją wyleczyć, to zapraszam do lektury.

Czym jest egzema?

Egzema to stan zapalny skóry, najczęściej o podłożu alergicznym, którego przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne – jeśli oboje rodzice cierpią na egzemę, istnieje aż 40% prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie zmagać się z tym problemem. Innym powodem może być kontakt z substancjami podrażniającymi skórę (dlatego egzema częściej dotyka pracowników manualnych, mechaników, fryzjerów, pracowników usług czystościowych, pracujących na co dzień z farbami, klejami, itp.) Ponadto egzema może być wynikiem nadmiernego stresu, niewłaściwej diety lub niezachowaniem higieny osobistej. Najczęściej występującą odmianą egzemy jest atopowe zapalenie skóry.

Egzema może pojawić się na każdym etapie życia – u niemowląt, dzieci, nastolatków i dorosłych. Ma charakter przewlekły, objawy na przemian nasilają się i osłabiają. Nie jest chorobą zakaźną, a więc nie możesz się nią zarazić. Chociaż objawy zapalenia skóry są kwestią indywidualną, do najczęstszych należą jednak zaczerwienienia, opuchlizna, swędzenie skóry i pojawianie się ropnych pęcherzyków. Choremu może towarzyszyć również suchość skóry i jej pękanie.

Jak ją leczyć?

Leczenie zapalenia skóry jest bardzo trudne i wymaga skonsultowania się z lekarzem dermatologiem. Przeprowadzone zostaną testy skórne, pozwalające określić substancję uczulającą. Jeśli przyczyną są substancje podrażniające skórę, należy ograniczyć kontakty z nimi do minimum. W przypadku gdy winowajcą jest niewłaściwa dieta, należy zastąpić szkodliwe produkty innymi. Ponadto zaleca się spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych, pełnych konserwantów i polepszaczy smaku. Należy również wyeliminować z diety fast foody, kawę, herbatę, a cukry i tłuszcze zwierzęce. Zamiast tego, zastosuj tłuszcze roślinne bogate w kwasy omega-3. Ulgę będą również przynosić napary z ziół takich jak pokrzywa, rumianek, czy nagietek. Jeżeli jednak egzema nie ma podłoża alergicznego, leczenie będzie prawdopodobnie bardziej wymagające i mniej skuteczne.

Co przyniesie Ci ulgę?

Jeśli cierpisz na egzemę, złagodzenie zmian będzie możliwe, dzięki stosowaniu się do kilku zaleceń:

  • Zdrowo się odżywiaj i pij dużo wody oraz naparów ziołowych
  • Unikaj stresu
  • Unikaj gwałtownych zmian temperatury i długiego wystawiania skóry na Słońce
  • Używaj hipoalergicznych proszków
  • Okłady z soku aloesu, który działa łagodząc i kojąco

Egzema to bardzo częsta choroba, więc jeśli zauważysz niepokojące objawy – nie zwlekaj i udaj się do dermatologa.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.