Praca, dom, rachunki czy kredyty – to coś, co najczęściej przysparza nam niemało stresu i zmartwień. Staramy się zdążyć ze wszystkim nie zwracając uwagi na samych siebie; mając nadzieję, że przemęczenie i napięcie przejdzie samo. Niestety, jeżeli odczuwamy stres przez dłuższy czas, rzadko mija on sam. Istnieje jednak sposób, aby sobie pomóc – są nim techniki relaksacyjne. Warto już teraz dowiedzieć się o nich coś więcej i wybrać najlepszą dla siebie technikę relaksacyjną.

Po co stosuje się techniki relaksacyjne?

techniki relaksacyjneJak sama nazwa wskazuje, techniki relaksacyjne mają pomóc nam w zrelaksowaniu się. Dobrze wykonane ćwiczenie relaksacyjne pozwala nam zapomnieć o problemach, wyciszyć umysł oraz rozluźnić mięśnie.

Można powiedzieć, że jest to pewna forma terapii, a stosują ją nawet psychiatrzy – stosując techniki relaksacyjne podczas terapii pacjenta są oni w stanie wyciszyć go i zmniejszyć lęk oraz stres spowodowany wizytą u lekarza. Możemy stosować je w różny sposób, jak np. aromaterapia (terapia węchowa), muzykoterapia (terapia słuchowa), masaże relaksacyjne czy nawet terapia smakiem, wykonywana najczęściej przyprawami.

Kto może stosować techniki relaksacyjne?

Tak naprawdę każdy! Jeżeli czujesz, że stres jest częstym gościem w Twoim życiu; problemy potrafią Cię przytłaczać, a w codziennym pędzie nie masz czasu pomyśleć o sobie – terapia technikami relaksacyjnymi jest jak najbardziej dla Ciebie! Jeżeli zastanawiasz się, czy warto spróbować, przeczytaj poniższe wyrażenia:

  • stres
  • rozdrażnienie
  • bezsenność
  • napięcie mięśni
  • częsty „brak humoru”
  • brak koncentracji

Czy podczas czytania tych słów choć raz pomyślałeś o sobie? Czy przypomina to Twój typowy dzień? Jeśli choć raz pomyślałeś „to ja” przy którymś z punktów, warto zastanowić się nad wdrożeniem technik relaksacyjnych w życie. Warto spróbować kilku z nich, aby dowiedzieć się, która jest dla nas najodpowiedniejsza.

Najlepsze techniki relaksacyjne

Wbrew pozorom, technikami relaksacyjnymi mogą być zwykłe, codzienne czynności, które bardzo często pomijamy – takie jak odpowiednia dawka snu, długa, relaksująca kąpiel, masaż wykonany przez partnera czy partnerkę. Pomóc może także ruch – rozładowuje napięcie i pozwala zapomnieć o problemach. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, zacznij planować swój dzień – najlepiej z 1-2-dniowym wyprzedzeniem. Zaplanowanie dnia pozwoli Ci uniknąć dodatkowych nerwów i zaoszczędzi czas, który prawdopodobnie poświęciłbyś na zastanawianie się, co jeszcze miałeś dziś zrobić. Przydatny okaże się planner lub kalendarz z miejscem na opisanie danego dnia.

Jeśli takie sposoby nie pomagają, możesz zdecydować się na naukę technik relaksacyjnych, najlepiej z profesjonalnych materiałów – jak książki czy materiały wideo. Nauczysz się, jak przy pomocy głębokiego, rytmicznego oddechu rozluźnić mięśnie, a następnie wejść w stadium głębokiego relaksu, podobne do tego, które osiągamy podczas snu. Możesz także wykupić kurs, na którym nauczysz się technik relaksacyjnych pod okiem profesjonalistów.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.