Zachwalane przez fit blogerki, dodawane do wszystkich możliwych zdrowych deserów chia ma swoje „pięć minut” już od kilku lat, jeśli chodzi o zdrowe żywienie. Wcześniej nikomu nieznane nasiona szałwii hiszpańskiej nie były tak doceniane, a szkoda. W końcu nie bez powodu są zaliczane do tzw. superfoods. Dlaczego powinniśmy je jeść? W jakie składniki bogate są nasiona chia? Co przyrządzić z nasionami chia? Wszystkiego dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Nasiona Chia – pochodzenie

chiaSzałwia hiszpańska była znana już w czasach prekolumbijskich. Używano jej nie tylko w celach spożywczych, ale także do produkcji leków – uważano, że ma leczniczą moc. Nazwa chia pochodzi od słowa „chian”, co oznacza „oleisty”. Wbrew pozorom, chia to nie ziarenka, a owoce szałwii hiszpańskiej. Obecnie występowanie tego superfood to najczęściej Australia, Meksyk, Argentyna, Ekwador czy Boliwia.

Co zawierają nasiona chia?

Przede wszystkim, chia są bardzo bogate w białko oraz błonnik – mają ich po ok. 20%. Najwięcej mają jednak kwasów omega-3, bowiem ponad 30%. Mają więcej żelaza od szpinaku i więcej wapnia niż mleko. Znajdziesz w nich także dużo potasu, fosforu czy magnezu. Są tak bogate w składniki mineralne i witaminy, że z powodzeniem mogą stanowić suplement diety. Z racji wysokiej zawartości błonnika i białka, są także polecane w diecie wegańskiej i wegetariańskiej.

Na co pomaga Chia?

Dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 chia wspomaga koncentrację, a także usprawnia pracę mózgu. Zaleca się go osobom pracującym umysłowo, a także uczniom czy studentom. Dzięki zawartym w nich antyoksydantom obniżają ryzyko zachorowań na nowotwory.

Istnieją także badania dowodzące, że chia pomaga w leczeniu objawów depresji, demencji starczej, a także mogą zapobiec chorobie Alzheimera. Ponadto mają duży wpływ na układ nerwowy – uspokajają, wyciszają organizm. Mogą też zapobiec chorobom serca i nadciśnieniu tętniczemu. Błonnik wraz z wspomnianymi wyżej kwasami omega-3 obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi. Wspomoże on także układ trawienny.

Jak jeść chia?

Chia możesz dorzucić do musli czy owsianki, a nawet do ciasta. Bardzo popularne są puddingi z chia – robione na wodzie bądź na mleku (zalane nasionka chia pęcznieją). Zmielone możesz także wykorzystać jako zamiennik bułki tartej bądź zrobić z nich pudding.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.