Jak często wydaje Ci się, że nie radzisz sobie z negatywnymi emocjami czy stresem obecnym w Twoim życiu? Trening mindfulness będzie na to idealnym rozwiązaniem, ale nie tylko na to. Pomoże także w przypadku zaburzeń odżywiania, depresji, uzależnień, a także ma działanie zapobiegające niektórym chorobom.

Mindfulness. Czym jest i skąd się wzięło?

Amerykański profesor i terapeuta z University of Massachusetts, John Kabat-Zinn stworzył definicję na temat treningu mindfulness.

Twierdzi, że „to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej”.

Według polskiego tłumaczenia jest to po prostu trening uważności, a dokładniej skupianie uwagi na czymś, czego doświadczamy w chwili obecnej. Aby osiągnąć właściwy rezultat, nie można myśleć ani o przeszłości, ani o przyszłości. W zasadzie nie powinniśmy także myśleć o tym, co dzieje się w tej chwili, a jedynie doświadczać, cieszyć się chwilą. Emocje i umysł należy wyciszyć tak, aby docierające do nas informacje mogły zostać przez nas przyjęte bez żadnego ładunku emocjonalnego.

Mindfulness

Co daje trening mindfulness?

Przede wszystkim, trening uważności pozwala na wyciszenie emocji i myśli, skupienie się na tym, co w danej chwili dzieje się wokół nas. Koncentrując swoją uwagę na prostych ćwiczeniach, jak np. popularne ćwiczenie z rodzynką, i powtarzając je regularnie pozwalamy zmniejszyć napięcie nerwowe w naszym organizmie oraz świadomie reagować na potencjalnie stresujące sytuacje.

Oprócz tego, trening mindfulness może przeciwdziałać bezsenności, zmniejszać ból, pomoże także osobom chcącym zerwać ze swoimi nałogami. Zaleca się go także osobom z depresją – pomoże złagodzić jej objawy. Jeżeli szukasz sposobu na relaks, mindfulness także jest dla Ciebie. Skupienie uwagi na ćwiczeniu pozwala na wyciszenie się, a dłużej stosowany nauczy Cię życia w harmonii.

Rodzaje treningów uważności

Najbardziej popularną formą treningu uważności jest MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli redukcja stresu, która opiera się na uważności. Stworzył ją wspomniany wyżej John Kabat-Zinn w latach 70. XX wieku. Tą metodę pierwszy raz wykorzystano po otworzeniu Kliniki Redukcji Stresu Center For Mindfulness przy klinice uniwersyteckiej w Worcester (Massachsetts). W amerykańskich klinikach MBSR jest oferowany pacjentom jako leczenie uzupełniające. Program trwa 8 tygodni, których celem jest wyzbycie się oceniania innych ludzi, uwolnienie od uprzedzeń oraz ćwiczenie cierpliwości.

Drugim, mniej znanym typem treningu uważności jest MBCT, czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności. Jest to rozszerzenie treningu MBSM i ma za zadanie przeciwdziałać nawrotom depresji. Zalecana jest także w przypadku zaburzeń odżywiania, stanów lękowych oraz uzależnień.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.