Jak często zastanawiasz się nad tym jak pogodzić wszystkie role jakie przyszło Ci pełnić w życiu? Ja, zastanawiam się często, dlaczego? Ponieważ nie ma ideału, nie da się być nieomylnym, błędy, potknięcia i pomyłki są wpisane w nasze życie.
Przestawię Ci kilka zasad, które są dla mnie kompasem 🙂

1. To chyb najważniejsza zasada! Nie szukaj wzorów opartych na PR. Nie wzoruj się na ludziach, których nie znasz lub znasz tylko powierzchownie. W życiu trzeba być krytycznym i nie ufać wszystkiemu co się widzi – więcej o tym możesz przeczytać w tekście:
Jak pogodzić rolę matki, żony i businewomen, a fałszywe zworce.

2. Określ kim jesteś w życiu i jakie role są dla Ciebie najważniejsze. Np. żona, pracownica, szefowa, matka, córka, studentka, uczennica itd. Wypisz na kartce wszystkie role jakie pełnisz w życiu, wybierz najważniejsze dla Ciebie.

3. Masz już wypisane najważniejsze role w życiu, określ teraz swoje cele. Czyli np. jako matka chce stworzyć kochająca rodzinę, dbać o zdrowie rodziny. Jako studentka , chce skończyć studia i obrobić pracę na 5. itd.

4. Jeśli określisz cel, to zbudujesz drogę do tego celu. Czyli czynności, które musisz wykonywać np. aby rodzina była zdrowsza – gotować zdrowe posiłki, robić zdrowe zakupy, badać siebie i cała rodzinę. Jako  businewomen – podnosić swoje kompetencje zawodowe, zdobywać nowych klientów itd. Jako studentka/uczennica – nauczyć się biegle mówić po angielsku.

5. Cel jest! Droga jest! Teraz czas na zastanowienie się czy jakieś zadania możesz oddelegować do pracowników lub członków rodziny. Nie opieraj się, nie podołasz wszystkiemu sama! Dbanie o rodzinę, rodziców itd możesz częściowo oddelegować na innych członków rodziny. Rób plan, planuj dzień, tydzień, miesiąc, rok itd.

6. Ogranicz zajęcie, które są przeszkodami w dojściu do celu np. bezcelowe oglądanie TV, siedzenie na FB, Instagramie itd. Musisz samodzielnie określić w pełnej szczerości jakie rzeczy Cię rozpraszają. Ogranicz czas jaki im poświęcasz, pamiętaj,że umiar też jest ważny. Nie obwiniaj się jeśli będziesz mieć gorszy dzień ( każdy czasem taki ma).

7. Ostatnie i chyba najważniejsze! Ufaj sobie, wierz w siebie i swoje możliwości nawet jeśli idzie Ci pod górę! Ideałów nie ma więc nie daj się wpędzać w poczucie winy! Znasz swój cel oraz drogę do niego, jeśli czasem na dzień lub dwa zejdziesz z niej, ale szybko wrócisz to nie obwiniaj się. Każdy potrzebuje czasem wentylu bezpieczeństwa.

To 7 prostych i szybkich zasad dzięki którym wiem gdzie chce dojść i jak droga jest do pokonania.  Niech Twoje życie nie będzie takie jak na tym democie:

1281454971_186_600
Proste ćwiczenie, które możesz wykonać aby się zmotywować znajduje się w poście: Jak znaleść w sobie motywację do działania? Jak ruszyć tyłek z kanapy i działać?  Ważna uwaga, jeśli mimo celu i drogi nie potrafisz ruszyć lub działać to udaj się do psychologa! Ostatnie wskazówka która jest mi bliska, może być trudna do wdrożenia ale działa. Znam swój cel i drogę do niego, przyświeca mi przekonanie,że pierwsze obowiązki a potem przyjemności. O co chodzi? Jeśli np. wiem,że o 19 mam spotkanie z przyjaciółką (które jest dla mnie ważne), to swój dzień planuje tak aby do 18 wykonać wszystkie zadania,które zaplanowałam. A co jeśli się nie wyrobie? Tutaj rozwiązanie może być bolesne dla niektórych – wykonuję resztę zadań zanim pójdę spać. Każdy dzień staram się kończyć z wykreśleniem i wykonaniem wszystkich zadań zaplanowanych.  Spokojnie, nie jestem cyborgiem – ja też mam słabsze dni,jeśli są one sporadyczne to wszystko jest dobrze 🙂

 top1000_500 x 100

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.