Jako osoba, która interesuje się wywieraniem wpływu w sprzedaży oraz biznesie, zawsze z wypiekami na twarzy oglądam szkolenia coachów (z wypiekami nie z powodu wiedzy jaka tam jest przekazywana). Muszę przyznać, że to jedna z nielicznych grup w biznesie która opanowała metody manipulacyjne oraz wywierania wpływu na innych do perfekcji. Takiego wywierania wpływu, którego ludzie oczywiście nie są świadomi, otrzeźwienie przychodzi zawsze po czasie.

Pierwsza z metod to: wciąganie publiczności w interakcje.

Jedno z głównych przykazań każdej szkoły przemówień… Znacie pewnie dobrze te pierwsze minuty szkolenia, kiedy coach wychodzi, wita się i radoście z entuzjazmem oświadcza : ” porozciągajmy się, rozruszajmy palce, potańczmy” itd cały szereg złotych rad…
Niestety juz wpadasz w pułapkę, pozwalasz aby Twoja podświadomość zakodowała komunikat : rób to co mówi coach. Pozornie nic takiego, jednak praktycznie takie zachowanie ma za zadanie wysłać komunikat do Twojej podświadomości, wybić Cię ze skupienia i trzeźwego myślenia oraz ustawić Cie w pozycji osoby, która wykonuje polecenia.
Nie od dziś wiadomo, że łatwiej kierować i sprzedawać „cuda” (ale o tym w dalszej części) kiedy tłum jest rozbawiony i trzeźwe postrzeganie otoczenia się gubi…   Ostatnio oglądałam szkolenie z asertywności, tłum ludzi, kobiet które chcą być asertywne, szczęśliwe itd innymi słowy uwierzyły. Na scenę wychodzi guru grupy i zaczyna śpiewkę o rozciąganiu, tańczeniu itd. Mnie ogrania śmiech, dorośli ludzi przyszli na szkolenie o asertywności, a na dzień dobry poddali się wpływowi innej osoby.
Dlatego, ja kiedy idę szkolenie nigdy absolutnie nigdy nie wchodzę w takie interakcje, zawsze ze zdziwieniem patrze jak dorośli ludzi są manipulowani. Pamiętajcie, zawsze trzeba zachować trzeźwość i analizować to co się dzieje. Gwarantuje Wam, że kiedy nie będziecie wchodzić w manipulacyjne zabawy, odbiór szkolenia będzie całkowicie inny- wiele razy wyjdziecie z przekonaniem… na co Ja wydałem/wydałam kasę, zmarnowany czas, a ludzi, którzy weszli w manipulacyjne zabawy są zachwyceni.

Kolejna metoda manipulacji i wyciągania kasy to obwoźny straganik:

Zwróć uwagę, że takie obwoźne straganiki są zazwyczaj na szkoleniach coachów.  Cel jest jeden zachęcić Cie do kompulsywnych zakupów. Nie od dziś wiadomo, że większość z nas kupuje kompulsywnie, dlatego tak często UOKiK ostrzega przed nieprzemyślanymi zakupami. Machanim takich straganów jest identyczny jak mechanizm sprzedaży na pokazach słynnych garnków. Na początek miła atmosfera, zabawa, podczas szkolenia coach zawsze wplata wątki osobiste ( zazwyczaj wzruszająca historia, ale o tym innym razem), śmiechy – to wszystko ma za zadnie zmniejszyć Twój poziom czujności. Schemat takiego manipulatorstwa powinen być Ci znany z programów TV o słynnych garnkach
Zazwyczaj przed przerwą i na koniec szkolenia, pada niezwykle atrakcyjna oferta, do nabycia tylko tu i teraz? Mówi Ci to coś?
Schemat jest prosty, musisz kupić kolejne szkolenie tu i teraz ( dlatego jest tańsze)! Dlaczego? Dlatego, że celem jest kompulsywne kupowanie, aby nie dopuścić do sytuacji w której wrócisz do domu, odczekasz kilka dni, przemyślisz co tak na prawdę dowiedziałaś się na szkoleniu – najczęściej po takim namyśle większość nie kupuje kolejnego szkolenia. Ale, ale jak odpowiednio  się poprowadzi grupę to 80% ludzi na szkoleniu kompulsywnie kupi następne szkolenie.
Mały problem, jeśli kupujesz książkę lub plastikowy kubek czy silikonową opaskę na rękę w cenie złota. Zanim to jednak zrobisz zastanów się czy taki plastikowy badziew jest Ci potrzebny, może lepiej kupić kubek na którym możesz pisać codziennie coś innego, może lepiej iść z dzieckiem do kina czy na lody i porozmawiać. Czy na prawdę Twój sukces zależy od tego czy kupisz lub nie kupisz kubek lub opaskę z napisem np ” możesz wszystko”? Smutna prawda jest taka, że nic to nie zmieni.

 

Pamiętajcie, najlepiej zawsze zachowywać dystans, nie dać się wciągać w gry manipulacyjne. Najzabawniejsze historia jaka mnie spotkała… to jak po pewnym szkoleniu na którym nie padło nic odkrywczego, raczej stereotypy (wykorzystywanie stereotypów to jeden z ulubionych schematów) i tak zwana nowo mowa… całe 2h szkolenia może streścić w jednym zdaniu ” Jak chcesz coś osiągnąć w życiu to trzeba zapier….”. Więc po szkoleniu pytam z ciekawości kilka osób, które wyszły zachwycone: OK, czego się dowiedziałeś? I słyszę zachwyty, że kop do działania, że trzeba coś robić aby gdzieś dojść w życiu. Przecieram oczy ze zdumienia, poważna osoba, przedsiębiorca dosłownie lata pod sufitem bo usłyszał, że aby coś zdobyć trzeba zapier…. Oto idealny przykład jak poprzez techniki manipulacji można ogłupić ludzi.
Wracam do swojego rozmówcy po kilku dniach i pytam ponownie czego się dowiedział? Odpowiedź jest już inna – Wiesz w sumie to nic czego bym nie wiedział, ale kolejne szkolenie już kupiłem w super promocji. Musze je jakoś odsprzedać w necie.
Schemat słynnych garnków. Niestety wielu ludzi nie odpowiada sobie uczciwie na pytanie, czego się dowiedziałeś?
Zawsze zachowuj dystans, po szkoleniu nie wchodzi na FP coacha, nie oglądaj jego filmów w necie, nie czytaj jego książek i odczekaj 2 tygodnia. A zobaczysz, że nic nowego się nie nauczyłeś. Większość z nas ma więcej wiedzy i umiejętności w głowie niż nam się wydaje!

 

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.