Smażenie to jedna z najpopularniejszych form obróbki termicznej, jeśli chodzi o żywność. Smażymy niemalże wszystko – mięso, warzywa, produkty głęboko mrożone. Niektórym z nas bardziej smakują pierogi smażone, niż gotowane, ale nawet jeśli jesteś w tej drugiej grupie, wątpię, że odmówisz sobie polania ich tłuszczykiem i podsmażonym boczkiem z cebulką. Samo smażenie nie należy oczywiście do najzdrowszych form przygotowywania żywności, jednak nie to jest najważniejsze – najistotniejsze w procesie smażenia jest wybranie odpowiedniego tłuszczu. Olej, smalec czy margaryna – nie każdy tłuszcz nadaje się do każdej potrawy. Jak więc wybrać najlepszy tłuszcz do smażenia?

Na co zwrócić uwagę, wybierając tłuszcz do smażenia?

Przede wszystkim, tłuszcz do smażenia powinien być jak najbardziej odporny na wysoką temperaturę. Nie każdy z najpowszechniejszych tłuszczy na rynku spełnia to kryterium, dlatego warto zagłębić się w ten temat, aby podczas wizyty w sklepie potrafić wybrać ten najlepszy. Takie tłuszcze muszą składać się głównie z nasyconych lub jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, mają wysoką temperaturę dymienia – minimum 180OC oraz muszą być rafinowane, czyli oczyszczone.

Lepiej unikać tłuszczy składających się z wielonasyconych kwasów tłuszczowych z prostego powodu – bardzo szybko ulegają rozpadowi i są po prostu wrażliwsze na wysoką temperaturę. Jeżeli chodzi o temperaturę dymienia, to im wyższą temperaturę olej jest w stanie wytrzymać, tym lepiej – przykładowo, jedne z tłuszczy z najwyższymi temperaturami dymienia to masło klarowane, olej kokosowy rafinowany czy rafinowany olej ryżowy. Jeśli tłuszcz ma niską temperaturę dymienia, szybciej rozpada się na związki, które nie tylko psują smak potraw, ale także są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Który olej do smażenia wybrać?

Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć?

  1. Smalec

Mimo tego, że niektórym z nas kojarzy się jedynie z góralską przekąską zagryzaną ogórkiem kiszonym, jednym z najlepszych tłuszczy do smażenia jest smalec. Zawiera nasycone oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe, a także ma optymalną temperaturę dymienia, jednak uchodzi za nieco niezdrowy. Jeśli chodzi o walory smakowe, najlepiej będzie komponował się z mięsem.

  1. Masło

Jeśli chodzi o smażenie na maśle, nie powinniśmy mylić zwykłego masła z masłem klarowanym. Klarowanie polega na oczyszczeniu masła z białek, dzięki czemu nie pali się ono tak szybko i możemy używać go do długiego smażenia (także w głębokim tłuszczu). Zwykłe masło w kostce nada się jedynie do jajecznicy – szybko się pali, pozostawiając na potrawach nieprzyjemny posmak.

  1. Olej kokosowy

Od kilku lat olej z kokosa święci triumfy, zarówno jeśli chodzi o branżę kosmetyczną, jak i gastronomiczną. Nie bez powodu – ma wysoki punkt dymienia, a więc wytrzyma długie smażenie, składa się głównie z kwasów nasyconych, a jego rafinowana wersja nie zmienia smaku potraw. Według niektórych badań, olej kokosowy nie powoduje także wzrostu poziomu cholesterolu.

  1. Oliwa z oliwek

Choć oliwa z oliwek większości Polaków w każdej postaci wydaje się zdrowa, nie zawsze tak jest. Jeśli chcesz na niej smażyć, koniecznie zdecyduj się na rafinowaną wersję – nierafinowana jest świetna na zimno, np. do polania sałatek, jednak pod wpływem Wysokiem temperatury wydziela toksyczne dla organizmu substancje.

  1. Olej rzepakowy

Ten olej to pozycja dostępna niemalże w każdym domu. Należy jednak pamiętać, że lepiej sprawdza się do krótkiego podsmażenia. Z jednej strony ma dość wysoką temperaturę dymienia, lecz z drugiej zawiera dużo wielonasyconych kwasów tłuszczowych, które są bardzo podatne na rozkład w wysokiej temperaturze.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.