Hipokaliemia, czyli inaczej niedobór potasu może objawiać się różnie. Skurcze mięśni, osłabienie i zaparcia to tylko jedne z sygnałów, które powinny dać nam do myślenia. Często zasłaniamy się pogodą, ogólnym osłabieniem organizmu czy przepracowaniem, jednak czasem powinniśmy się zastanowić, czy aby na pewno dostarczamy sobie odpowiednią ilość witamin i mikroelementów. Jakie mogą być przyczyny niedoboru potasu? Jak uzupełnić deficyt potasu w organizmie?

Przyczyny niedoboru potasu

niedobór potasuWarto wiedzieć, że prawidłowe stężenie potasu we krwi wynosi 3,5-5 mmol/l. Najczęstszą przyczyną hipokaliemii są niedobory w diecie, czyli po prostu zbyt rzadkie spożywanie produktów bogatych w potas. Często też przyjmowane przez nas leki „wypłukują” potas z naszego organizmu, zwłaszcza leki moczopędne oraz przeczyszczające. Częste biegunki również mogą być przyczyną niedoboru potasu.

Przyczyn niedoboru potasu można też doszukiwać się w problemach endokrynologicznych, a także w nadmiernym spożyciu niektórych produktów, np. Coca-Coli. Anoreksja również może być przyczyną niedoboru potasu. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak potas jest bardzo ważnym elektrolitem w naszym ciele i bez niego nie jest ono w stanie prawidłowo funkcjonować. Ma on ogromny wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych czy wydzielanie insuliny. Hipokaliemia będzie więc osłabiać wszystkie te funkcje.

Niedobór potasu – objawy

Objawy towarzyszące niedoborowi potasu to najczęściej:

  • skurcze mięśni
  • zatrzymanie moczu
  • zaburzenia rytmu serca
  • apatia
  • ogólne osłabienie organizmu
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia koncentracji

Objawy te mogą różnić się w zależności od poziomu potasu we krwi – im większy niedobór, tym bardziej zaostrzona będzie postać objawów, a także będzie ich więcej.

Jak uzupełnić potas w organizmie?

Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobór potasu, na początek skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania w kierunku hipokaliemii. W leczeniu niedoboru potasu można stosować dodatkową suplementację w postaci preparatów doustnych, jednak jeśli nie jesteś zwolennikiem takich metod, możesz także uzupełniać go w sposób naturalny, czyli jedząc produkty o wysokiej zawartości potasu. Dużo potasu znajdziesz w pomidorach, bananach, awokado, rybach, kakao, jabłkach czy figach. Potas można także podawać dożylnie. Pamiętaj, że w trakcie wyrównywania niedoboru potasu niezbędne będzie także wyrównanie innych niedoborów elektrolitowych, zwłaszcza niedoboru magnezu, który może uniemożliwić wyrównanie hipokaliemii.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.