Potas to jeden z najważniejszych minerałów w naszym organizmie. Jest odpowiedzialny za prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową, reguluje ciśnienie oraz kontroluje pracę nerek. Ponadto dostarcza komórkom mięśniowym potrzebnych składników odżywczych, a także wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Potas również pobudza wydzielanie insuliny, czyli hormonu odpowiadającego za prawidłowy poziom cukru we krwi oraz dotlenia mózg.

Hipokaliemia, czyli niedobór potasu zwykle jest konsekwencją niewłaściwej diety lub przyjmowania leków wpływających na wydalanie potasu wraz z moczem (leków moczopędnych nasercowych, na nadciśnienie). Narażone są też osoby stosujące środki przeczyszczające lub cierpiące na częste wymioty i biegunki. Niedobór potasu może wystąpić również podczas nadmiernej potliwości i rozległych oparzeń.

Niedobór potasu – objawy

  1. Nieregularna praca serca – niedobór potasu negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego i powoduje nagłe przyspieszenia lub zwolnienia akcji serca.
  2. Zmęczenie – jeśli męczysz się szybciej i łatwiej niż kiedyś lub towarzyszy Ci ogólne osłabienie organizmu, oznacza to, że wartość potasu w Twoim organizmie jest zbyt niska. Mięśnie zatem nie mogą szybko odzyskiwać energii, czego konsekwencją jest złe samopoczucie.
  3. Skurcze mięśni – brak potasu sprawia, że mięśnie pozostają spięte, co prowadzi do bolesnych skurczów.
  4. Zawroty głowy – przez zaburzenie gospodarki wodnej oraz spadek ciśnienia może dochodzić do częstych zawrotów głowy, a nawet omdleń.
  5. Bezsenność – nieprzespane noce to kolejny typowy objaw niedoboru potasu.

Źródło potasu – co jeść, aby zapobiec niedoborowi?

Najlepsze źródło potasu to owoce, a w szczególności owoce suszone, owoce cytrusowe, morele, banany, awokado oraz warzywa: pomidory, ziemniaki, zielone warzywa liściaste. Osoby cierpiące na hipokaliemię powinny wprowadzić do swojego jadłospisu także ryby, produkty zbożowe, kakao i orzechy. Oprócz tego należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.