Menopauza to okres w życiu kobiety, którego nie da się uniknąć. Innymi słowy – to czas, kiedy ustaje menstruacja, a kobieta nie może już więcej być w ciąży. Zazwyczaj rozpoczyna się to między 45. a 55. rokiem życia, jednak sama płodność zanika na około 10 lat przed menopauzą.

Medycznie menopauzę można określić, gdy krwawienie miesiączkowe ustało na przynajmniej rok, a także gdy kobieta nie produkuje już komórek jajowych. Jeśli miesiączka zaniknie przed ukończeniem 40. roku życia, można zacząć się martwić – może to zwiastować poważne problemy zdrowotne. Sprawdź, jakie są objawy menopauzy i czy może to dotyczyć Ciebie!

Jak rozpoznać początek klimakterium?

Klimakterium, czyli inaczej menopauzę, można rozpoznać już na klika lat przed właściwym rozpoczęciem. Taki moment nazywa się perimenopauzą. Pierwszym znakiem, który będzie to zwiastował będą zapewne nieregularne miesiączki – dłuższe lub krótsze niż zwykle, mniej albo bardziej obfite. Bardzo charakterystycznym symptomem początku menopauzy są nagłe uderzenia gorąca oraz wahania nastrojów. Taki stan może utrzymywać się nawet do 2 lat przed właściwą menopauzą. Mogą wystąpić także kłopoty ze snem oraz suchość pochwy.

Najczęstsze objawy menopauzy

Jest klika najbardziej charakterystycznych objawów, jakie można zauważyć w przypadku menopauzy. Należą do nich:

  • zaburzenia koncentracji
  • bóle głowy oraz mięśni
  • rozdrażnienie
  • uderzenia gorąca
  • nietrzymanie moczu
  • świąd pochwy
  • trudności z zasypianiem, przy jednoczesnych pobudkach w środku nocy
  • ból podczas stosunku

Czy da się leczyć menopauzę?

Z menopauzą jest dokładnie tak samo jak z miesiączką – nie da się tego wyleczyć, jednak można złagodzić ból lub inne symptomy. Lekarze często sugerują hormonalną terapię zastępczą, która prócz łagodzenia objawów menopauzy ma klika innych zalet, m. in. zapobiega osteoporozie, miażdżycy, wspiera ośrodkowy układ nerwowy oraz układ moczowy. Można jednak spotkać się z opiniami lekarzy, którzy twierdzą, że długotrwała terapia hormonalna może prowadzić do zwiększenia ryzyka raka piersi oraz raka endometrium.

Zioła pomocne przy menopauzie

Aby pomóc sobie domowym sposobem, możesz zdecydować się na picie ziół. W złagodzeniu przebiegu menopauzy pomoże niepokalanek pieprzowy, który pomaga przywrócić równowagę hormonalną. Dobra będzie także soja zwyczajna – pomoże wyregulować poziom estrogenów odpowiadających za przykre objawy przekwitania, a zawarta w niej lecytyna pomoże na koncentrację i pamięć. Pluskawica groniasta pomoże natomiast na uderzenia gorąca i wahania nastrojów.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.