Nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że nasza planeta jest zaśmiecona i jeśli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń to wyginiemy. Tak, tak wyginiemy jako ludzie – skażenie wód, nagłe zjawiska meteo, smog, zanieczyszczona żywość – nie jest dobrze. Jeśli zastanawiasz się co możesz zrobić to mam dla Ciebie kilka porad wskazówek, które możesz wcielić w życie. Pamiętaj, że nie musisz zmieniać wszystkiego do razu, zmieniaj małymi krokami, ale działaj!

Ogranicz używanie foliówek

torba materiałowaWiem, doskonale to wiem, brzmi niemożliwie, ale możliwe jest. Zaopatrz się w materiałowe torby na zakupy. Wybieraj sklepy, w których są wagi przy kasie, aby nie pakować każdego pomidorka czy mandarynki do osobnej foliówki. To również istotny element, który ograniczy ich zużycie. Dobrym rozwiązaniem mogą być także specjalne woreczki materiałowe na zakupy. W przypadku produktów na wagę, decyduj się na chodzenie do sklepów, w których ser czy wędliny pakowane są w papier.

Przechowywanie jedzenia

Ile masz w domu pojemników plastikowych? Ile słoików wyrzucasz np po sosach? Zamiast kupować kolejne pojemniki plastikowe możesz przechowywać żywność w szklanych słoikach. Ogranicz także używanie folii aluminiowej czy do pieczenia. Tutaj doskonały zamiennik to naczynie żaroodporne. Kasze, ryż, makaron – możesz kupić w papierowym opakowaniu, np. 0,5 kg ryżu, zamiast 4 woreczków foliowych pakowanych w karton. Ciekawostka: ryż i kasza pakowane w staromodne 0,5 kg opakowania są tańsze od pakowanych  100g woreczki.

Filtr do wody

Sama złapałam się na tym jak dużo kupuje wody w butelkach plastikowych. Postanowiłam to zmienić i już od dobrych 2 – 3 lat nie kupuję wody butelkowanej, tylko używam filtra Brita. Jedyne o czym musisz pamiętać to wymiana filtra średnio raz na miesiąc oraz napełnianie dzbanka. Tańsza alternatywa dla Brity to dzbanki i filtry Dafi.

Kubki i butelki wielorazowe

Zaopatrz się w butelkę na wodę lub kubek termiczny. W przypadku zakupu kawy na wynos możesz śmiało poprosić, aby na przykład kawę zrobione bezpośrednio do Twojego kubka. Ostatnio można zaobserwować pewien trend – wiele sieci wprowadza kubki termiczne / wielorazowe do sprzedaży. Kiedy przyjdziesz do niech z takim kubkiem i poprosisz o zrobienie kawy do niego, to będzie ona tańsza niż do kubka papierowego z plastikowymi przykrywkami.

Eko kosmetyki

Kosmetyki to trudny temat, ponieważ wiele kosmetyków ekologicznych po prostu nas uczula. Możesz jednak wprowadzić kila zmian: zamień płatki jednorazowe na te wielorazowe, kupuj kosmetyki tylko w dużych pojemnościach  i najważniejsze nie kupuj  kosmetyków „na zapas”. Nie kieruj się vlogerkami urodowymi, które mają 20 podkładów, 10 kredek itd. Zastanów się czy kiedyś wyrzuciłaś przeterminowane kosmetyki, które nie doczekały swojej chwili ? Wyrzucamy produktu, ale też plastik i marnujemy przez to m.in wodę która była potrzeba do produkcji.

Naturalne kosmetyki | Wyprzedaże do -50% - Ekodrogeria.pl

Eko sprzątanie i pranie

Detergenty. Obecnie na rynku mamy wiele produktów ekologicznych do prania i sprzątania. Kilka domowych czyścików brudu możesz wykonać samodzielnie, np. za pomocą octu lub sody oczyszczonej. Inne rozwiązanie to kupowanie proszków do prania tylko w papierowych opakowaniach, a nie w plastiku.

Segregacja śmieci

Niestety, segregacja, a w sumie jej brak, to bardzo duży problem. Odzyskiwanie plastiku i szkła nadal w Polsce jest na niskim poziomie. Mimo wszystko staraj się przynajmniej oddzielać paper, plastik i szkło. W tym celu możesz zakupić oryginalne kosze na śmieci, które pomogą Ci w sortowaniu, jednocześnie podkreślając wnętrze Twojej kuchni.

segregacja śmieci

Oszczędzanie energii i wody

Na pewno wiesz, że ładowarka zostawiona w kontakcie dalej pobiera prąd – możesz pamiętać, aby zawsze wyciągać ładowarkę lub zaopatrzyć się w listwy z wyłącznikiem poboru prądu. Wyłącz z kontaktu wszystkie urządzenia, których nie używasz codziennie, a trzymanie ich na „stand by” sprawia, że energia jest pobierana. W przypadku wody, staraj się po prostu jej nie przelewać. Ogranicz długie kąpiele na rzecz prysznica.

Na koniec zostawiłam najbardziej kontrowersyjny temat dla wielu, czyli jedzenie mięsa. W procesie produkcji mięsa potrzebne jest bardzo dużo energii oraz wody czyli 2 rzeczy, które powinniśmy oszczędzać. Wspomnę jeszcze, że wg. WHO spożywanie czerwonego mięsa przyczynia się do powstawania nowotworów. Odstawienie mięsa z dnia na dzień może być trudne, ale jest wykonalne.

Zdaję sobie w pełni sprawę, że nie każdy może być w stanie nagle zmienić swoje życie i żyć bardziej ekologicznie wg. wszystkich punktów opisanych wyżej. Postaraj się jednak małymi krokami w miarę możliwości zmieniać swoje zakupy, niech  każda wyprawa do sklepu będzie nowym doświadczeniem. Koniecznie napisz jakie są Twoje pomysły na poprawę losu naszej planety, które możemy zrobić we własnym zakresie.

Więcej o „Zero waste” – przeczytasz tutaj

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.