Ketonal to popularny lek o silnym działaniu przeciwbólowym. Stosowany jest przeważnie w bólach kostno – stawowych, ale nie tylko – działa także przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Substancja w nim zawarta, czyli ketoprofen, działa silniej niż ibuprofen czy paracetamol, dlatego jest wydawany jedynie na receptę. Ma także znacznie więcej działań niepożądanych niż inne leki. Jak powinien być dawkowany? Jak działa? Jakie ma skutki uboczne? Sprawdź!
Ketonal – działanie
Głównym zadaniem ketoprofenu, czyli głównego składnika ketonalu, jest hamowanie aktywności enzymu COX, który bierze udział w syntezie przekaźników pobudzających receptory bólowe. Przekaźniki te przyczyniają się także do powstawania gorączki oraz obrzęków ciała. Ketonal hamuje działanie enzymu COX, powodując zmniejszenie odczuwania bólu, gorączki oraz obrzęków.
Kiedy brać ketonal?
Ketonal jest zalecany głównie w leczeniu zwyrodnieniowych chorób reumatycznych oraz niektórych zespołów bólowych. Zaleca się go w leczeniu RZS (reumatoidalnego zapalenie stawów), przy bardzo bolesnych miesiączkach, w przypadku osteoartozy oraz innych bólach o umiarkowanym nasileniu.
Dawkowanie
Dorośli oraz dzieci po 15. roku życia powinni zażywać 1 tabletkę (ok. 100mg) 1-2 razy w ciągu dnia. Maksymalnie można zażyć 200 mg na dobę. W przypadku ketonalu w formie tabletki należy przyjąć ją w trakcie posiłku. U osób starszych należy zastosować najmniejszą skuteczną dawkę i kontrolować przebieg sytuacji. Nie należy podawać ketonalu dzieciom poniżej 15. roku życia, osobom chorującym na choroby układu pokarmowego oraz chorym na nadciśnienie tętnicze lub zaburzenia rytmu serca. Nie powinny przyjmować go także kobiety w 3. trymestrze ciąży oraz karmiące piersią.
Ketonal – skutki uboczne
Najpopularniejsze skutki uboczne zażycia ketonalu to:
- nudności
- wymioty
- biegunka
- zaparcia
- śródmiąższowe zapalenie nerek
- zaburzenia świadomości
- bóle głowy
- szum w uszach
- zwiększenie ryzyka ataku serca
Najnowsze komentarze