Menopauza to czas w życiu kobiety, którego nie sposób ominąć. Ciągłe uderzenia gorąca, wahania nastrojów czy rozdrażnienie to tylko niektóre z objawów. Jest jednak kilka sposobów, które ułatwią Ci łagodne przejście przez ten nieprzyjemny okres. Jak ułatwić sobie przejście klimakterium? Przeczytaj.

Jakie są objawy menopauzy?

Jesteś już w wieku, gdy możesz spodziewać się klimakterium, masz pewne objawy, ale wciąż nie wiesz, czy to to? Podstawowym objawem menopauzy jest oczywiście zanik miesiączki. Nie mówimy tu o nieregularności okresu, czy braku przez 1-2 miesiące, a o kompletnym zaniku – na minimum rok. Bardzo popularnymi i często występującymi objawami menopauzy także uderzenia gorąca, wahania nastrojów, nocne przebudzenie i towarzyszący mu niepokój czy suchość pochwy. Zaniepokoić może Cię także częsty ból głowy, stany depresyjne czy nietrzymanie moczu.

Co pomoże złagodzić menopauzę?

Najłatwiejszym sposobem na walkę z objawami menopauzy jest udanie się do lekarza, aby ten przepisał tzw. hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Jeżeli jednak wolisz naturalne sposoby i zauważasz, że któreś objawy dokuczają Ci najbardziej, sprawdź poniżej, jaki naturalny sposób pomoże najlepiej.

  • bezsenność i niepokój – na to możemy zaproponować klasyczne rozwiązanie w postaci melisy. Najlepiej pić ją kilka razy dziennie, aby wzmocnić działanie; możesz także zdecydować się na suplementy diety z wyciągiem z melisy (do kupienia w aptece). Dobrym rozwiązaniem jest też waleriana. Na noc polecamy kąpiel z dodatkiem suszonej lawendy oraz spryskanie pościeli mgiełką o lawendowym zapachu, która pozwoli na wyciszenie nerwów oraz pomoże spokojnie zasnąć.
  • uderzenia gorąca – podstawową radą na uderzenia gorąca jest branie regularnych pryszniców, na noc nieco chłodniejszych. Należy także dobrze wywietrzyć sypialnię przed snem. Na uderzenia gorąca najlepiej pić szałwię, miętę pieprzową, lukrecję lub czerwoną koniczynę.
  • nocne poty – na tę dolegliwość pomoże napar z szałwii, wypity pół godziny przed snem. Możesz także wziąć relaksacyjną kąpiel z dodatkiem kory dębu, wierzby, szałwii oraz mięty. Wywar należy zagotować, następnie ostudzić, odcedzić i wylać do wanny, uzupełnić ciepłą wodą.

Co jeść w trakcie menopauzy?

Wszyscy wiemy, jak istotną rolę w życiu człowieka odgrywa dieta. Przy menopauzie można pomyśleć, że niejako cofamy się do dzieciństwa, bowiem po raz kolejny powinniśmy dbać o regularne spożywanie mleka i produktów mlecznych, często należy także jeść ryby i suplementować się tranem. Dlaczego? Wraz z menopauzą wzrasta ryzyko osteoporozy – czyli nadmiernej podatności kości na uszkodzenia. Rodzice karmili nas zupą mleczną, serami i jogurtami właśnie dla zdrowych kości, więc teraz, gdy są osłabione i bardziej podatne na złamania także powinnyśmy dbać o ich wzmocnienie. Częste jedzenie ryb oraz tranu pomoże natomiast na uzupełnienie niedoboru witaminy D.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.