Obecnie świadomość jak ważną rolę w naszym organizmie stanowi zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, jest na bardzo wysokim poziomie. Właśnie dlatego różne rodzaje diet cieszą się coraz większą popularnością. Dieta białkowa nie jest wyjątkiem. Jeśli chcesz się dowiedzieć na czym dokładnie polega, a także jak wpływa na Twój organizm, przeczytaj.

Główne zasady diety białkowej

dieta białkowaDieta białkowa charakteryzuje się spożywaniem większej ilości białka niż rekomendują to organizacje zdrowotne, takie jak WHO (World Health Organization). W diecie wysokobiałkowej, białko stanowi powyżej 30% kaloryczności planu żywienia. Należy dostarczać 2-3g białka na każdy kilogram masy ciała.

Zalety diety białkowej

Trawienie i wchłanianie białka przez organizm pochłania duże nakłady energii, co przyczynia się do przyspieszenia procesów przemiany materii. Wysoka zawartość białka hamuje również apetyt i zapewnia uczucie sytości. Proces utraty kilogramów jest długotrwały, jednak efekty są zauważane stosunkowo szybko. W ciągu miesiąca można zrzucić 4-5 kg.

Skutki zdrowotne

Skrajna wersja diety białkowej jaką jest dieta Dukana, silnie obciąża organizm. Niska ilość węglowodanów sprawia, że kwasy tłuszczowe wykorzystywane są jako źródła energii. To natomiast skutkuje zakwaszeniem organizmu. Źle zbilansowana dieta obciąża pracę nerek i może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby. Ponadto powoduje wzrost ciśnienia krwi. Z powodu braku produktów zbożowych, często pojawiają się zaparcia. Dieta Dukana negatywnie wpływa również na pracę mózgu, bowiem węglowodany są niezbędne do utrzymania koncentracji.

Dieta Dukana, czyli jeden z rodzajów diety białkowej

Dieta DukanaRodzajów diet białkowych jest kilka, jednak najpopularniejszą z wszystkich dostępnych jest zdecydowanie dieta Dukana, która restrykcyjnie ogranicza ilość spożywanych węglowodanów i tłuszczów. Z racji tego, że dieta dość mocno obciąża organizm, może być stosowana wyłącznie przez osoby młode i zdrowe. Decydując się na nią należy pamiętać, jakie konsekwencje niesie jej stosowanie.

IV fazy diety opracowanej przez Dukana:

 • I faza, uderzeniowa – spożywa się w niej wyłącznie produkty bogate w białko.

Wskazane produkty: jaja, chudy nabiał (należy wykluczyć żółty ser), wołowina, cielęcina, drób, ryby i owoce morza. W okresie tym nie wolno używać żadnych tłuszczów, w tym olejów roślinnych, a także soli. Do smaku dodaj zioła, cebulę, czosnek.

Potrawy powinny być gotowane tradycyjnie, na parze lub pieczone bez dodatku tłuszczu.

Czas trwania: od 1 do 10 dni, w zależności od tego ile kilogramów chcesz zrzucić (do 5 kg – 2 dni, do 10 kg – 3 dni, do 20 kg – 5 dni, itd.).

 • II faza, naprzemienna – w seriach dniowych 1/1, 3/3 lub 5/5 naprzemiennie jemy produkty proteinowe, a następnie dołączamy do nich warzywa. Przykładowo: trzy dni jemy tylko produkty białkowe (tak jak w fazie I), a przez kolejne trzy, do diety włączamy warzywa.

W dalszym ciągu należy jednak unikać ziemniaków, roślin strączkowych oraz wszelkich tłuszczów.

Czas trwania: do momentu uzyskania pożądanej wagi.

 • III faza, utrwalenia – do diety wprowadza się niewielkie ilości produktów zawierających węglowodany i tłuszcze. Jeden raz dziennie możemy dołożyć porcję owoców, dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa i jeden plaster żółtego sera. Dwa razy w ciągu tygodnia dozwolone jest zjedzenie produktów zawierających skrobię (ziemniaki, rośliny strączkowe, makarony, ryż, kasza). Do potraw można dodawać niewielkie ilości tłuszczów roślinnych. Przez jeden dzień w tygodniu, musisz jednak powrócić do założeń fazy I.

Czas trwania: 10 dni na każdy utracony kilogram. Przykładowo: utrata 6 kg oznacza 60 dni diety.

 • IV faza, ostatecznej stabilizacji – odżywianie według zdrowej diety mającej utrzymać pożądaną masę ciała. Raz w tygodniu należy odżywiać się zgodnie z założeniami I fazy. Unikaj fast-foodów i słodyczy.

I i II faza służy pozbyciu się zbędnych kilogramów, natomiast III i IV utrwala efekty oraz uniemożliwia pojawienie się efektu jo-jo.

dieta białkowa

Przygotowywanie posiłków

Należy pamiętać, że do każdego posiłku powinno pić się przynajmniej 2 szklanki wody. Poniżej przedstawiamy przykładowy, dzienny jadłospis każdej fazy, sporządzony zgodnie z założeniami diety białkowej.

FAZA I – 1 DZIEŃ

 • śniadaniejajecznica z dwóch jaj
 • II śniadanie – serek wiejski, kilka plasterków szynki
 • obiad – pierś z kurczaka w ziołach pieczona w piekarniku
 • podwieczorek – szklanka kefiru
 • kolacja sałatka z tuńczyka (mała puszka) i jajka

FAZA II – 1 DZIEŃ

 • śniadanie – serek wiejski, rzodkiewki
 • II śniadanie – 2 jajka na twardo
 • obiad – dorsz gotowany na parze, surówka z marchewki, szpinak
 • podwieczorek – jogurt naturalny
 • kolacja – kurczak pieczony w folii aluminiowej

FAZA III – 1 DZIEŃ

 • śniadanie – grahamka, plaster żółtego sera, pomidor
 • II śniadanie – jogurt naturalny z pestkami dyni i słonecznika
 • obiad – udko z kurczaka, ryż, marchewka z groszkiem
 • podwieczorek – biały serek odtłuszczony
 • kolacja – sałatka owocowa

FAZA IV – 1 DZIEŃ

W trakcie trwania tej fazy możemy jeść co chcemy, a jedynym warunkiem jest zachowanie zasad zdrowego odżywiania. Raz w tygodniu należy również zrobić sobie ,,detoks białkowy” i przygotowywać posiłki zgodnie z założeniami I fazy.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.