Kto choć raz nie słyszał o przeróżnych dietach? Dieta kopenhaska, dieta Dukana, dieta Kwaśniewskiego czy chociażby dieta sokowa to tylko nieliczne przykłady, na które najczęściej decydują się Ci, którzy pragną pozbyć się kilogramów. Próby zrzucenia wagi są zmorą wielu osób.

Przechodząc na dietę odchudzającą wydaje nam się, że nie jedząc pewnych produktów, np. wysokotłuszczowych, uda nam się zgubić nadprogramowe kilogramy. Możemy też robić zupełnie przeciwnie, a mianowicie jeść tylko określoną pulę żywieniową, np. produkty niskowęglowodanowe. Taka jest najnowsza dieta, która z każdym dniem zyskuje na popularności – dieta ketogeniczna. Na czym polega i czy warto jej spróbować?

Dieta ketogeniczna. Na czym polega?

Inne określenie diety ketogenicznej, jakie możesz spotkać, to dieta niskowęglowodanowa. Chodzi o zredukowanie liczby spożywanych węglowodanów do minimum, niektórzy nawet całkowicie wykluczają je ze swojego jadłospisu. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane pod względem składników, czyli białek oraz tłuszczów. Niestety, wykluczając niektóre produkty z diety, możemy zauważyć spadek witamin i minerałów – z tego powodu osoby będące na diecie ketogenicznej powinny zażywać suplementy, np. zawierające wapń czy witaminy rozpuszczalne w wodzie.

Jeżeli są wśród Was nieco starsi czytelnicy, z pewnością pomyślicie, że to dieta Kwaśniewskiego, tylko trochę inaczej nazwana. Otóż na pierwszy rzut oka rzeczywiście, można pomyśleć, że ktoś próbuje wypromować dietę Kwaśniewskiego pod inną nazwą, jednak dr Jan Kwaśniewski zakładał jedzenie niemalże samych tłuszczy. W diecie ketogenicznej posiłek ma w większości składać się z tłuszczy, ale nie należy zapominać, że muszą być to tłuszcze dobrej jakości, a białka nie możemy odstawić całkowicie – powinniśmy spożywać je w ograniczonej ilości.

Co jeść na diecie ketogennej?

Przede wszystkim pamiętaj, aby wybierać dobrej jakości tłuszcze. Na diecie ketogenicznej możesz spożywać: chudą wołowinę, kurczaka, ryby, jajka, olej kokosowy, olej lniany, oliwę z oliwek, orzechy, awokado, boczek.

Są także produkty, z których powinniśmy zrezygnować, takie jak: owoce, pasztety, kasze, makarony, ryż, pieczywo, płatki czy słodycze i przekąski. Oczywiście od czasu do czasu (jednak nie częściej niż raz na 2 tygodnie) możesz zrobić „cheat meal”, a w tym przypadku nawet „cheat day” i najeść się węglowodanów. Pamiętaj jednak, aby później powrócić do diety.

Kto może przejść na dietę ketogeniczną, a kto nie?

Dieta ketogeniczna jest zalecana w wielu schorzeniach, więc nie jest to jedynie kolejny wymysł dietetyków. Przede wszystkim poleca się ją osobom cierpiącym na padaczkę lekooporną. Ma ona zmniejszać częstotliwość napadów, musi być jednak stosowana pod kontrolą neurologa oraz dietetyka.

Niektórzy twierdzą, że można także stosować ją w leczeniu nowotworów, jednak do tej pory nie zostało to udowodnione naukowo. Dietę ketogenną poleca się przede wszystkim osobom mającym wiedzę i doświadczenie w zakresie zbilansowanego komponowania posiłków. Polecamy ją również osobom, które znają podstawy zasad odżywiania. Unikać jej powinny osoby z cukrzycą, chorobami trzustki oraz chorą wątrobą.

Czy dieta ketogeniczna działa?

Tak jak w przypadku każdej diety – zależy od organizmu. Jesteś zdrowy, uprawiasz sport, a dieta ketogenna ma pomóc Ci w zrzuceniu wagi? Pewnie! Musisz jednak być do tego starannie przygotowany – wiedzieć, co możesz jeść, a co nie; jak łączyć ze sobą składniki w posiłkach; zaplanować konkretny rodzaj treningów.

Jeżeli niezbyt orientujesz się w planowaniu posiłków na każdy dzień, proponujemy Ci zastanowienie się nad inną, łatwiejszą dietą lub udanie się po poradę do specjalisty. Pamiętaj, że aby dieta ketogeniczna działała poprawnie, może być stosowana maksymalnie 2-3 miesiące. Po tym czasie należy powrócić do zdrowego odżywiania.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.