Łupież to nic przyjemnego, ale zapewne przydarzył się większości z Was. Ciągłe strzepywanie łuszczącej się skóry z ramienia jest dosyć uciążliwe, a włosy jakby przyprószone śniegiem również nie wyglądają zbyt ciekawie. Zazwyczaj jest nam po prostu wstyd i próbujemy to ukryć, ale ile można chodzić w czapce? Lepiej rozpocząć kurację przeciwłupieżową i sumiennie ją stosować, aby pozbyć się problemu, a nie tylko go ukrywać. Jakie środki i składniki stosować na łupież, żeby pozbyć się go na dobre?

Przyczyny łupieżu

Główna przyczyna łupieżu nazywa się Pityrosporum ovale, bądź Malassezia. Innymi słowy  są to drożdżopodobne grzyby, które jako swoje stałe siedlisko wybierają skórę naszej głowy. Warto wiedzieć, że każdy z nas je ma, natomiast kiedy mamy ich za dużo zaczynają one zaburzać równowagę naszego skalpu i powodują łupież. Najczęściej rozmnażają się, kiedy spada odporność naszego organizmu bądź wtedy,  kiedy mamy nasilony łojotok. Można więc stwierdzić, że najbardziej narażeni na łupież są ludzie z przetłuszczającymi się włosami, a także nastolatki.

Często jest on także jednym z objawów innych chorób, przykładowo łuszczycy lub łojotokowego zapalenia skóry, ale może również wynikać z nadwrażliwości na niektóre składniki, zawarte np. w szamponie, a nawet z niedostatecznej higieny osobistej.

Rodzaje łupieżu

Łupież możemy podzielić na dwa rodzaje: tłusty lub suchy. Ich objawy nieco się różnią, ale należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i to, że Twój łupież wygląda na suchy nie znaczy, że nie może być łupieżem tłustym (i odwrotnie). Aby najbardziej precyzyjnie określić jego typ, należy wybrać się do specjalisty – lekarza dermatologa. Jeśli jednak kolejka na NFZ jest zbyt długa, a nie możesz wybrać się na prywatną wizytę, możesz sugerować się naszym opisem.

Charakterystyka łupieżu tłustego jest dosyć prosta – pojawia się bowiem w postaci tłustych, żółtawych płatków przylegających do skóry głowy. Jest ona wtedy zaczerwieniona i swędząca. Ten typ łupieżu najczęściej pojawia się u osób tendencją do przetłuszczania się włosów. Grzyb odpowiedzialny za powstawanie łupieżu żywi się łojem produkowanym przez nasz skalp.

Łupież suchy powstaje natomiast u osób, które mają wrażliwą skórę głowy – u nich nawet niewielka ilość Pityrosporum ovale spowoduje stan zapalny. Pokazuje się on w postaci białych płatków, które przy każdym potrząśnięciu głową spadają na ubranie. Często przyczyną tego rodzaju łupieżu są nieodpowiednio dobrane kosmetyki – nawet zbyt mocna farba może spowodować łupież.

Jak pozbyć się łupieżu?

Do leczenia łupieżu suchego wystarczy nam tak naprawdę drogeryjny szampon przeciwłupieżowy. Należy także zadbać o prawidłową pielęgnację. Najlepiej zrezygnować z agresywnych kosmetyków (w składzie których znajdziemy np. mocne detergenty), przestać suszyć włosy i czesać delikatniejszą szczotką.

Jeśli chodzi o łupież tłusty, tutaj lepiej zasięgnąć porady lekarza, ponieważ często jest on objawem innej choroby. Możliwe, że lekarz przepisze nam przeciwgrzybiczny środek doustny, a do tego apteczny szampon pomagający zwalczyć łupież. Profilaktyka łupieżu również nie należy do najtrudniejszych należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry głowy, nie tylko zewnętrznie, ale także wewnętrznie.

Przyjmowanie witamin z grupy B, witaminy A oraz E z pewnością korzystnie wpłynie na skórę naszej głowy. Możemy także pokusić się o masaż skóry głowy z dodatkiem oliwy z oliwek. Należy też pamiętać o myciu delikatnymi szamponami. Chodzi o takie, które nie zawierają w składzie SLS, SLES i ich pochodnych.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.