Sushi to nieco egzotyczna potrawa, która od pewnego czasu zadomowiła się w światowej kuchni. Od kilku lat triumfy święcą sushibary, czyli restauracje serwujące świeżo zrobione sushi nierzadko na naszych oczach, a nam – Polakom – nawet udało się opanować sztukę jedzenia pałeczkami. Coraz chętniej przygotowujemy sushi w domu, przekonując do niego mamę czy babcię, jednak dla nas samych ta potrawa nadal skrywa wiele tajemnic. Teraz zaskoczymy Cię 10 faktami, których nie wiedziałeś o sushi!

  1. Sushi można jeść rękami

Tak! Nie tylko pałeczki służą do jedzenia sushi. Jeśli nie jesteś w stanie opanować ich obsługi, albo po prostu wolisz jeść rękami – zrób to! W Japonii sushi częściej jada się palcami niż pałeczkami!

  1. Sushi jemy na 1 kęs

Domyślam się, że kawałki, które kupisz w sushiboxie z popularnego dyskontu są dosyć duże, jednak prawdziwe sushi przygotowywane jest w ten sposób, abyś mógł naraz pomieścić cały kawałek w buzi.

  1. Sushi nie pochodzi z Japonii

Zaskakujące, prawda? Sushi powstało w okolicach rzeki Mekong, a następnie rozprzestrzeniło się do Chin. Dopiero później trafiło do Japonii.

  1. Największe faux-pas to zmieszanie sosu sojowego z wasabi

W Polsce czy innych krajach niewiele osób o tym wie, więc nikt nie zwróci na to większej uwagi. Jeśli kiedyś miałbyś okazję być w prawdziwym, japońskim sushibarze, uważaj! Pomieszanie tych dwóch przypraw może być odebrane przez szefa kuchni jako obraza. Tak samo może stać się, gdy w sosjerce zostawisz niedojedzony sos sojowy.

  1. Tuńczyk błękitno-płetwy jest łowiony głównie na potrzeby sushi

Aż 80% światowych połowów tego gatunku jest zużywane na zrobienie sushi.

  1. Fugu jest śmiertelne

Fugu, czyli inaczej Rozdymka Tygrysia to trująca ryba uznawana za japoński przysmak. Przygotowywać mogą ją jedynie sushimasterzy po ukończeniu odpowiednich kursów, jeśli więc chcesz spróbować tego narodowego przysmaku, wybierz certyfikowany sushibar. Trujące są jej wnętrzności oraz krew, a mimo restrykcyjnych przepisów dotyczących przygotowania ryby co roku po spożyciu Fugu umiera nawet kilkanaście osób.

  1. Wasabi nie jest prawdziwe

Wasabi to bardzo trudna roślina, jeśli chodzi o uprawę, co oczywiście przekłada się na jej wysoką cenę. Podawane w Polsce w znacznej większości będzie składało się z chrzanu, musztardy oraz zielonego barwnika.

  1. Imbir odświeża kubki smakowe

Imbir położony na Twoim talerzu z sushi to nie tylko dekoracja. Działa on podobnie jak słoiczek z kawą w perfumerii. Ma za zadanie odświeżyć Twój smak, więc nie powinno się jeść go razem z sushi, a raczej pomiędzy jedną a drugą rolką. Wspomaga on także trawienie i odświeża oddech.

  1. Jiro Ono

Jiro Ono to najstarszy mistrz sushi na świecie, który aktualnie ma 92 lata. Jest tym samym najstarszym szefem kuchni mającym 3 gwiazdki Michelin. Na rezerwację w jego restauracji czeka się minimum rok.

  1. Pierwotnie sushi to ryba zasypana solą i ryżem

Robiono tak w celu konserwacji ryby, a dopiero po czasie zorientowano się, że składniki te można połączyć i zjeść razem. Przed spożyciem usuwano jedynie ryż.

sushi

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.