Od dłuższego czasu odmawiasz sobie wszystkiego – loda po pracy, wyjścia na pizzę czy popcornu w kinie, a Twoja waga nadal stoi w miejscu? Zamiast kolejny raz zamówić sushi w pracy, przygotowujesz w domu zdrowe lunchboxy, pijesz jedynie wodę, a nie ubyło Ci nawet kilograma? Czujesz, że robisz błąd, ale nie wiesz gdzie? Sprawdź najczęściej popełniane błędy w trakcie diety i zastanów się czy nie popełniasz choć jednego z nich!

Czy liczenie kalorii na diecie jest aż tak ważne?

Nie, pod warunkiem, że chcesz po prostu zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze. Jeśli Twoja dieta ma być dietą redukcyjną, czyli skutkującą utratą zbędnych kilogramów, liczenie kalorii jest konieczne. To samo tyczy się oczywiście, jeśli masz zamiar być na słynnej „masie”, czyli przybrać trochę na wadze bądź mięśniach. Pamiętaj, że same kalorie to nie wszystko. Przykładowo hamburger, który jest wysokokaloryczny, nie pozwoli Ci na zbudowanie zdrowej masy mięśniowej.

dietaCzęstym błędem w byciu na diecie redukcyjnej jest właśnie nadmierne jedzenie zdrowszych rzeczy, ale niekoniecznie mniej kalorycznych, jak np. łosoś czy awokado. Niektóre pokarmy zawierają zdrowe tłuszcze, dużo witamin i mikroelementów ważnych dla naszego zdrowia, ale niekoniecznie są niskokaloryczne.

Dieta, która pozwoli Ci schudnąć to taka, która gwarantuje Ci codziennie deficyt kaloryczny. To oczywiście nie oznacza, że musimy zrezygnować z pysznego łososia na obiad, czy z dodania awokado do sałatki. Pamiętajmy jednak o kaloryczności poszczególnych produktów i jedzmy je z umiarem.

Czy będąc na diecie muszę ćwiczyć?

Nie musisz, ale pamiętaj, że wtedy efekty Twojej diety będą znacznie wolniej zauważalne. Treningi powinny być dopasowane do Twoich możliwości – zarówno jeśli chodzi o czas i pieniądze, jak i o możliwości fizyczne, ponieważ nie każdy jest w stanie ćwiczyć codziennie. Jeśli do tej pory ćwiczenia były Ci obce, na początek zrób półgodzinny trening, a z czasem go wydłużaj.

Pamiętaj, że ćwiczenia pozwolą zachować Ci jędrną skórę i smuklejszą sylwetkę, ale to odpowiednia dieta jest podstawą do rozpoczęcia walki o lepsze ciało. Istnieją osoby, które chciałyby być szczuplejsze czy mieć zarysowane mięśnie, ale jednocześnie kochają jeść i dieta oraz ćwiczenia to dla nich katorga. Jeśli więc (tak jak ja) jesteś jedną z nich i któregoś dnia zmusisz się wreszcie do diety pomyśl, że jeśli solidnie poćwiczysz, będziesz mogła zejść więcej 😉

Czy rzeczywiście muszę jeść mało, ale często?

Tak. Staraj się jeść małe posiłki i nie podjadaj między nimi. Stwierdzenie „mało, ale często” nie oznacza, że możesz podjadać bez końca, bo w zasadzie garstka chipsów to mało. Tyczy się to posiłków. Często zdarza nam się jeść „do oporu” i nakładać na talerz nieskończoną ilość frytek czy sałatki, a pod koniec posiłku okazuje się, że jednak nie jesteśmy w stanie tyle wcisnąć.

Jedz tyle, żeby zaspokoić uczucie głodu, ale jednocześnie tyle, żeby móc wstać od stołu o własnych siłach. Przyzwyczaj swój organizm do regularnych posiłków jedzonych co 3-4 godziny. Jeśli nie możesz oprzeć się pokusie podjedzenia, zjedz coś niskokalorycznego (jeśli Twoja dieta to dieta redukcyjna) lub chociaż zdrowego – garść orzechów.

Pomyślałaś o sobie podczas czytania podanych powyżej najczęstszych błędów popełnianych w trakcie diety? Świetnie! Już wiesz, co robisz źle! Jeżeli natomiast podane przykłady nie mają z Tobą nic wspólnego, poszukaj innych, mniej popularnych przyczyn bądź skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże Ci rozwiązać problem!

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.