Ból w klatce piersiowej to dość dokuczliwy rodzaj bólu. Często pojawia się niespodziewanie i mocno daje o sobie znać. Przeważnie jest jedynie objawem jakiejś choroby, jednak niekoniecznie o podłożu sercowo-naczyniowym.

Wielu z nas automatycznie łączy go z chorobami serca lub zawałem. Czasem prawidłowo, jednak warto pamiętać, że może być on także znakiem choroby układu mięśniowo-szkieletowego, pokarmowego lub nawet nerwowego.

Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Najczęściej opisywany jako ucisk, rozrywanie bądź kłucie, ból w klatce piersiowej może być sygnałem wielu dolegliwości. Mimo, że wszystkim kojarzy się głównie z chorobami serca bądź płuc, niekoniecznie musi być z tym związany. Wiele ze schorzeń, z którymi jest połączony, nie ma zupełnie z nimi nic wspólnego – np. zapalenie trzustki czy ból pourazowy.

Najczęściej jednak – choć intuicyjnie – dobrze go łączymy. Jeżeli występują inne objawy sygnalizujące dane schorzenie, np. zawał serca, niezwłocznie należy udzielić pomocy osobie chorej, a w razie potrzeby wezwać karetkę pogotowia.

7 najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej

1. Zawał serca – charakteryzuje go nagły, uciskający ból w klatce piersiowej (za mostkiem), promieniujący do żuchwy oraz barku. Chory jest także wyjątkowo blady i osłabiony, ma duszności. Jest to przypadek, a którym niezwłocznie należy udzielić pierwszej pomocy – ułożyć chorego w pozycji półsiedzącej, wezwać karetkę, a w przypadku zatrzymania akcji serca rozpocząć resuscytację (30 ucisków na klatce piersiowej, 2 wdechy). Nie należy przerywać masażu do przyjazdu ratowników.

2. Zapalenie płuc – wysoka gorączka, dreszcze, duszności i kaszel. Znasz to? Najprawdopodobniej to zapalenie płuc. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem POZ, ponieważ w tym przypadku hospitalizacja może okazać się niezbędna.

3. Wrzody – ich najczęstszy objaw to uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu; ulga następuje natomiast po posiłku oraz po zażyciu środków zobojętniających.

4. Odma opłucnowa – objawia się spłyconym i przyspieszonym oddechem, a także bólem w klatce piersiowej, który może promieniować do ramienia, szyi oraz brzucha. Charakterystyczne w tym przypadku jest pojawienie się powietrza pod skórą.

5. Zapalenie mięśnia sercowego – gorączka, ciągłe zmęczenie, ból w klatce piersiowej oraz duszności to objawy tego schorzenia. Może ono występować jako powikłanie po zakażeniach wirusowych.

6. Schorzenia piersiowego odcinka kręgosłupa – przeciążenie piersiowego odcinka kręgosłupa może prowadzić do przesunięcia kręgów, które będą naciskały na nerwy powodując dyskomfort (a nawet ból) w klatce piersiowej oraz okolicach. Ból przeważnie nasila się przy wdechu. Najlepsza w tym przypadku będzie rehabilitacja kręgosłupa.

7. Zgaga – charakterystyczne pieczenie w przełyku pojawiające się za mostkiem, przeważnie po posiłku, nasilające się przy pochylaniu się oraz w pozycji leżącej. Ulgę przyniesie lekkostrawna dieta oraz leki na nadkwaśność.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.