Chyba nie ma kobiety, która nie marzy o pięknych, długich i naturalnych paznokciach. Dwoimy się i troimy, aby móc pochwalić się pięknymi dłońmi, ale niestety nasze paznokcie robią dokładnie to samo – dwoją się i troją (albo raczej rozdwajają). Każda z nas wie, że nawet hybryda czy żel nie będą trzymać się na słabych paznokciach, dlatego tak ważna dla nas jest ich pielęgnacja. Jednak mimo przeróżnych zabiegów często ponosimy klęskę na tym polu. Co zrobić, aby paznokcie były długie i mocne, a przede wszystkim – nie łamały się?

Przyczyny łamliwych paznokci

Jako przyczyny łamliwych paznokci działają dwa rodzaje czynników: wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrznie oczywiście zawinić może nieprawidłowa dieta. Dużą rolę w prawidłowym wzroście paznokci odgrywa keratyna, której niedobór można uzupełnić zażywając suplementy diety. Nie tylko niedobór keratyny może powodować rozdwajanie i łamanie płytki paznokciowej – może to być także niewystarczająca ilość żelaza, wapnia, potasu, krzemu czy magnezu. Należy też pamiętać, że wygląd paznokci i wszelkie pojawiające się na nich zmiany sygnalizują choroby zachodzące w całym organizmie, a więc nie należy ich lekceważyć.

Jako czynniki zewnętrzne możemy wyróżnić przede wszystkim niedostateczną pielęgnację dłoni, albo regularne narażanie paznokci na zbyt niską lub wysoką temperaturę. Pamiętaj też, że długie trzymanie dłoni w wodzie prowadzi do odmakania paznokci. Oczywiście paznokcie kobiet wykonujących manicure również są narażone, a nawet działa tu kilka czynników, które u pań niewykonujących tego zabiegu nie występują. Przykładowo pozbywanie się lakieru do paznokci zmywaczem zawierającym aceton.

Odżywki do paznokci od 2 złotych >>>

Domowe sposoby na zniszczone paznokcie

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odżywki do paznokci (według zaleceń na opakowaniu), bądź pójście na zabieg wzmacniający paznokcie. Jeśli jednak chcesz spróbować nieco bardziej naturalnych metod, przeczytaj moje propozycje i wypróbuj chociaż jedną z nich. Z pewnością zobaczysz różnicę.

  1. Olejki – w tym przypadku rozwiązań jest naprawdę wiele. Do walki ze słabymi paznokciami możesz zastosować olejek rycynowy, podgrzaną oliwę z oliwek, olejek herbaciany, olejek arganowy. Wcieraj je przynajmniej 2 razy dziennie w paznokcie oraz skórki wokół nich lub podgrzej i zanurz paznokcie w ciepłym olejku na około 20 minut. Wetrzyj je także przed pójściem spać.
  2. Maseczka majonezowa – brzmi nieprawdopodobnie, ale jednak działa. Włóż paznokcie do miseczki z majonezem na kilka minut, następnie umyj ręce.
  3. Ampułki z witaminą A+E – z rozerwanej ampułki wyciśnij płyn, a następnie wetrzyj go w płytkę paznokcia i skórki dookoła.
  4. Kuracja z siemieniem lnianym – 2 łyżki siemienia lnianego zalać połową litra wody i zaczekać do zaparzenia. Następnie zanurzyć paznokcie w ciepłym roztworze na około 20 minut.
  5. Aloes – najlepiej sprawdzi się do tego świeży, rozcięty liść aloesu, którym należy masować paznokcie i skórki. Możesz spróbować także żelu aloesowego z 99% zawartością aloesu.
  6. Piwo – zanurz paznokcie w piwie na około 30 minut, a następnie dokładnie umyj dłonie.
  7. Odżywka z czosnku – rozgnieciony ząbek czosnku zalej odrobiną oliwy z oliwek, a następnie przez dłuższą chwilę wmasuj w paznokcie. Po zabiegu opłucz ręce ciepłą wodą.
  8. Kąpiel parafinowa – kostkę parafiny rozpuść w garnku i poczekaj do ostygnięcia. Zanurz paznokcie na 10 minut, powtarzaj zabieg raz w tygodniu.
  9. Żelatyna spożywcza – przygotuj roztwór, a następnie mocz paznokcie. Zabieg najlepiej wykonywać codziennie.
  10. Kąpiel w wosku pszczelim – wosk rozpuść w garnuszku, po wystudzeniu zanurz paznokcie.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.