Z czym kojarzy Ci się akupunktura? Mnie zdecydowanie z igłami, nagim pacjentem okrytym jedynie białym ręcznikiem i Azjatką bądź Azjatą wbijającym te igły w (dla mnie) zupełnie randomowe miejsca na ciele. Do zestawu moich skojarzeń dochodzi obowiązkowo scena z „Dnia Świra”, kiedy to Adaś Miauczyński (czyli Marek Kondrat) wybrał się na akupunkturę i zaskoczony bólem wbijanych igieł (swoją drogą, wbijanych właśnie przez Azjatkę) kontempluje na temat swojego marnego żywotu, co ma na celu odciągnięcie uwagi od bólu.

Zapewne większość osób, która widziała ten film (lub nie, ale słyszała o akupunkturze i wie, na czym to polega) zadaje sobie pytanie – czy to rzeczywiście boli? W jaki sposób wybierane są miejsca nakłucia? I w końcu – czy to naprawdę pomaga? W tym artykule odpowiem Ci na wszystkie te pytania.

Czym jest akupunktura?

Powstała ponad 2500 lat temu w Chinach akupunktura ma na celu korygowanie nierównowagi energii w organizmie. Tradycyjnie uznawana za metodę leczenia mającą poprawić ogólny stan zdrowia oraz zapobiec chorobom, dziś funkcjonuje także jako środek uśmierzający ból. Warto wiedzieć, że jest jedną z najstarszych metod terapeutycznych i u jej podstaw leżą zasady stworzone przez filozofię chińską.

Najczęściej stosuje się ją w formie leczenia igłami akupunkturowymi, ale można także spotkać inne formy – jak na przykład moksę, czyli termopunkturę, masaże lub techniki poruszania się. Zalicza się ją do medycyny naturalnej. Wbrew pozorom, akupunktura może być bezbolesna. Grubość igły akupunkturowej jest porównywalna do grubości włosa i raczej odczuwalne jest uczucie przepływu energii, niż ból.

W jakie miejsca wbijane są igły?

Według chińskiej medycyny ciało posiada „sieć” – punkty, które tworzą spójną całość i aktywne połączenia. W tej „sieci” krąży wspomniana wyżej energia, której zahamowanie przepływu wytwarza chorobę. Nakłuwa się więc punkty akupunkturowe, należące do „sieci”, dzięki czemu jesteśmy w stanie przywrócić równowagę energii w ciele. Co ciekawe, nakłuwać można nawet małżowinę uszną. Nosi to nazwę aurikuloterapii i podobno w połączeniu z tradycyjną akupunkturą przynosi najlepsze efekty.

Na jakie schorzenia pomaga akupunktura?

Dolegliwości, na które pomaga akupunktura jest naprawdę wiele – przykładowo choroby stawów oraz mięśni; choroby układu krążenia oraz układu oddechowego; problemy ginekologiczne, jak na przykład bolesne miesiączki; problemy skórne, takie jak łuszczyca czy trądzik; choroby neurologiczne. Są jednak przypadki, kiedy akupunktura nie może być zastosowana – przykładowo u chorych z deficytem energetycznym, jak osoby chore na raka. Także w przypadku zaawansowanego stadium choroby akupunktura nie pomoże. Nie da się odwrócić procesu choroby poprzez nakłuwanie ciała, np. u chorych na AIDS. Jest ona nieskuteczna w leczeniu fobii, chorób psychicznych i nerwicy natręctw.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.