Stres jest nieodłącznym towarzyszem życia każdego człowieka. Pojawia się niemalże w każdej, ważnej dla nas chwili – przed maturą, ważnym konkursem, wynikami trudnego egzaminu czy nawet przed naszym ślubem. Można więc powiedzieć, że nie ma na świecie osoby, która nie wie, czym jest stres.

Często próbujemy z nim walczyć – chcemy zająć myśli czymś innym, ale zazwyczaj to on wygrywa ten pojedynek. Niektórzy z nas jako formę radzenia sobie ze stresem wybierają odpychanie go i twierdzą, że oni w ogóle się nie stresują, lecz osobiście uważam, że to tylko przykrywka dla osób, które chcą wyglądać na zawsze wyluzowane, a ich stres po prostu zostaje wewnątrz nich. Często jako radzenie sobie ze stresem zajadamy go lub przeciwnie – nic nie jemy nic, a obie opcje odbijają się na naszym zdrowiu. Jak więc poradzić sobie ze stresem i (choć trochę) go zmniejszyć?

1. Ćwicz, ruszaj się!

Jak powszechnie wiadomo, wszelaki ruch (a zwłaszcza ten, który sprawia nam choć odrobinę przyjemności) powoduje produkcję endorfin w naszym ciele, zwanych inaczej hormonami szczęścia. Prócz tego, pozwoli Ci choć na chwilę oderwać się od stresującej sytuacji i zajmie Twoje myśli czymś innym. Będzie to dobre rozwiązanie, np. przed stresującym egzaminem. Jako ćwiczenia możesz wybrać cokolwiek, co lubisz – stretching, bieganie na świeżym powietrzu czy podnoszenie ciężarów. Dobrą opcją jest także medytacja, która Cię wyciszy i ukoi skołatane nerwy.

stres

2. Pobaw się z psem

Dowiedziono, że kontakt ze zwierzętami pomaga obniżyć napięcie związane ze stresem. Jeśli nie masz swojego psa, zaproponuj rodzinie, znajomym, a nawet starszej pani z mieszkania naprzeciwko wyprowadzenie ich czworonogów – rozładuje to Twoje napięcie, a przy okazji polepszy kontakty międzyludzkie. Pies zmusza Cię do codziennego wyjścia z domu. Możesz zaplanować ten czas jako przerwę w domowej pracy czy nauce, a przy okazji dotlenisz swój umysł i może wpadniesz na nowe rozwiązania.

3. Posłuchaj relaksującej muzyki

Niekoniecznie muszą to być popularne składanki relaksacyjne, w których znajdziesz śpiew ptaków czy odgłosy natury. Wystarczy, że załączysz spokojną muzykę – przykładowo Katie Melua lub Celine Dion. Możesz słuchać jej podczas pracy, jak i zrobić krótką przerwę i oderwać się od rzeczywistości. Załącz ją także w oczekiwaniu na ważna rozmowę.

4. Zadbaj o prawidłowe żywienie

Nie od dziś wiadomo, że stres często próbujemy zajeść, lub wręcz przeciwnie – nie jemy nic. Ani jedna, ani druga opcja nie jest oczywiście prawidłowa. Opychanie się czym popadnie i zajadanie stresu prowadzi Cię do przybrania na wadze, ale nie tylko. Często może to skutkować niestrawnością, bowiem stres połączony z nadmiernym spożyciem pokarmów nie może skończyć się dobrze.

zdrowe odżywianieZ drugiej strony, nie jedząc ani nie pijąc prowadzimy do szybkiego odwodnienia organizmu, a on znów produkuje wtedy więcej kortyzolu odpowiedzialnego za stres. Pamiętaj także o śniadaniu. W codziennym biegu często o nim zapominamy, a w końcu nawet dzieciom mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jako przekąski wybieraj także orzechy, bakalie bądź owoce zamiast chipsów czy batonika.

5. Wyśpij się

Każdy człowiek powinien spać około 6-8 godzin dziennie. Przy stresujących sytuacjach często o tym zapominamy – prawie każdy człowiek ma wtedy problem z zaśnięciem oraz głębokim snem. Jeśli chcesz zmniejszyć poziom swojego stresu, trzymaj rytm swojego dnia. Chodź spać i wstawaj o tej samej (lub chociaż podobnej) porze, oczywiście codziennie. Dzięki temu przyzwyczaisz organizm do zasypiania i łatwiej będzie Ci przespać daną liczbę godzin. Staraj się także nie korzystać ze smartfona tuż przed zaśnięciem – działa on rozpraszająco, a także prowadzi do przemęczenia oczu.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.