Wciąż kobiety, mimo że również pracują, mają dużo więcej obowiązków domowych niż mężczyźni. To negatywnie wpływa na ich samopoczucie i sprawia, że nie mogą się w pełni realizować. Może też skutkować coraz częstszymi kłótniami w związku. Pamiętajcie, że jesteście partnerami i o Wasz dom powinniście dbać wspólnie.

obowiązki domoweJak wypracować sprawiedliwy podział obowiązków? Istnieje kilka sposobów, które na nowo wprowadzą harmonię i zrozumienie do Waszego związku. Przez ciągle obowiązujący przestarzały podział ról, czas pracy kobiety spowodowany wykonywaniem obowiązków domowych, takich jak pranie, sprzątanie, robienie zakupów, czy gotowanie, wydłuża się o około 4 godziny dziennie.

Czy nie łatwiej i przyjemniej stawić czoła pracom domowym razem, skończyć dwa razy szybciej i wspólnie spędzić resztę dnia? Dzięki temu w waszym domu zawsze będzie panował ład i porządek (nie jest tajemnicą, że wolimy wracać do czystego domu), ale i zyskacie czas, aby wybrać się na spacer, czy zaplanować przejażdżkę rowerową i staniecie się sobie bliżsi.

Aby to osiągnąć, wystarczy zastosować się do kilku zasad:

  • Sporządźcie listę obowiązków domowych i ustalcie kto się czym zajmuje. Starajcie się, a by każdy miał tyle samo pracy.
  • Ustalcie standardy. Dla Ciebie posprzątana sypialnia może oznaczać pościelone łóżko, wytarte kurze i umyte lustro. Dla niego porządek może ograniczać się do posłanego łóżka. Ważne, abyście tak samo postrzegali czystość.
  • Doceniajcie się. Kto nie lubi usłyszeć dobrego słowa? Wzajemne pochwały nie tylko zmotywują Was do dalszego działania, ale i najzwyczajniej w świecie poprawią dzień i wywołają na twarzy uśmiech.
  • Dajcie sobie trochę czasu. Przyzwyczajenie się do nowego podziału zadań nie nastąpi z dnia na dzień. Nie denerwuj się więc, jeśli Twój partner zapomni włączyć zmywarki, czy pójść do sklepu. Do perfekcji nie dochodzi się od razu.

MICASA. Aplikacja, która pomoże Ci zachować porządek

Aby ułatwić sobie pracę, możecie użyć aplikacji w telefonie. Projekt powstał przy współpracy Instytutu Spraw Publicznych, agencji Performante oraz Ambasady Szwecji, a jego celem jest promocja sprawiedliwego podziału obowiązków w gospodarstwach domowych. Według twórców wzajemne wspieranie się i mobilizowanie do działań, buduje zdrowe, oparte na partnerstwie relacje.

Aplikacja umożliwia stworzenie listy zadań domowych (można też skorzystać z dostępnej puli zadań) wraz z odpowiadającą im wagą punktową. Możecie wybierać określone zadania lub prosić o pomoc partnera. Po jego wykonaniu druga osoba akceptuje jego realizację lub cofa do poprawki. Rywalizujcie i zbierajcie punkty. Dzięki tej aplikacji wspólne dbanie o porządek może być świetną zabawą.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.