Często odczuwasz nadmierny stres, który powoduje ból głowy czy brzucha? Dopada Cię nagle, bez uzasadnionego powodu i ciężko jest Ci go opanować? To najprawdopodobniej atak paniki.

Oczywiście da się z tym skutecznie walczyć i mimo wrażenia, że zaraz zawali Ci się świat, można to przezwyciężyć. Dziś przedstawię objawy i przyczyny takich napadów oraz zaproponuję kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci uniknąć kolejnych.

Objawy ataku paniki

Najczęściej pojawia się nagle i nie jest poprzedzony żadnym konkretnym wydarzeniem. Nie musi więc stać się coś stresującego czy niebezpiecznego, abyś mógł doznać ataku paniki. W takiej chwili człowiek zaczyna wręcz bać się o swoje życie. Mogą mu towarzyszyć objawy fizyczne – migrena, ból brzucha, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy. Objawem ataku paniki jest także „lęk przed lękiem” – czyli obawa, że można doświadczyć ataku paniki w każdej chwili.

Najczęściej osoby z napadami paniki unikają miejsc o których myślą, że nikt nie udzieli im tam pomocy, np. otwartych przestrzeni, autobusów, samolotów, miejsc zatłoczonych. W trakcie ataku człowiek „zastyga” i nie jest w stanie wykonać żadnego ruchu. Oddech staje się płytki, może pojawić się też drętwienie kończyn oraz drżenie.-

Ataki paniki – przyczyny

Najczęstszą przyczyną ataków paniki jest podłoże emocjonalne osoby chorej. Lęk powodują sfery życia, w których człowiek sobie nie radzi, a także traumatyczne przeżycia. Często podłożem są nieudane relacje z bliskimi, upadające małżeństwo, zdrada partnera. Mogą wiązać się też ze stresem związanym z pracą – problemami finansowymi, nieradzeniem sobie z powierzonymi zadaniami, egzaminami czy nawet emeryturą.

U większości chorych atak paniki można wywołać słowami, których on się obawia. Katastroficzne myślenie u chorych jest jedną z przyczyn napadów. Często myślą, że taki napad to zwiastun śmierci lub obłędu, podczas gdy mają normalne objawy, np. duszność podczas długiego wchodzenia po schodach interpretują jako sygnał nadchodzącej śmierci, a nie naturalne zmęczenie.

Jak poradzić sobie z atakami paniki?

Jeśli myślisz, że dasz radę sam poradzić sobie z atakami paniki, warto zapoznać się z niektórymi technikami relaksacyjnymi. Przykładowo, świetną techniką okaże się świadome oddychanie, dobrze jest też skupić wzrok na jednym punkcie. Jednak dla niektórych osób radzenie sobie z atakami paniki może okazać się zbyt trudne, należy wtedy zasięgnąć profesjonalnej pomocy – zarówno farmakologicznej, jak i psychologicznej.

Pomocne w napadach paniki będą leki antydepresyjne (zapisane przez lekarza psychiatrę), które powinny zostać uzupełnione psychoterapią. Można także próbować naturalnych terapii, jak aromaterapia, terapia ziołami, terapia behawioralna lub hipnoza.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.