Zęby mądrości (inaczej trzecie zęby trzonowe) pojawiają się zwykle między 17 a 25 rokiem życia. U niektórych osób mogą jednak pojawić się później lub w ogóle. Zęby te są przyczyną wielu dolegliwości, dlatego często się je wyrywa. Usuwanie ósemek to częsty zabieg chirurgiczny, jednak ze względu na ich niefortunne położenie, dość ryzykowny.

Zęby mądrości. Czy warto usuwać?

Stomatolodzy bardzo często już profilaktycznie zalecają ekstrakcję. Trzecie zęby trzonowe często nie mają miejsca w łuku zębowym i rosną pod nieprawidłowym kątem naciskając na korzenie pozostałych zębów, co powoduje zmiany ortodontyczne całej szczęki. Są również odpowiedzialne za stany zapalne dziąsła. Ponadto, dostęp do nich jest dość ograniczony, a zaległe resztki pokarmu często skutkują pojawieniem się próchnicy.

Jak wygląda usuwanie ósemek?

Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które umożliwia chirurgowi zaplanowanie przebiegu zabiegu i ocenę potencjalnego ryzyka. Najlepiej zorientować się czy w miejscu, gdzie będziemy wyrywać zęba istnieje możliwość wykonania takiego zdjęcia, czy konieczne jest udanie się gdzie indziej.

Kiedy już usiądziemy na fotelu, zostanie nam podane znieczulenie (najczęściej miejscowe), dzięki któremu sam zabieg będzie praktycznie bezbolesny. Jeśli ząb jest ułożony prawidłowo, lekarz usunie go za pomocą kleszczy i dźwigni. Jeśli natomiast ząb jest niewyrżnięty lub istnieje duże ryzyko pojawienia się komplikacji, chirurg przeprowadzi zabieg dłutowania, czyli usunięcia rozdrobnionych kawałków zęba przy pomocy specjalnych narzędzi, a następnie chirurgicznie zszyje dziąsło. Może przepisać antybiotyk lub leki przeciwbólowe.

jak wygląda wyrywanie ósemek

Przed zabiegiem musisz wykonać zdjęcie rentgenowskie

Możliwe powikłania po zabiegu

Po zabiegu, kiedy znieczulenie przestanie działać, mogą wystąpić objawy, takie jak: ból, opuchlizna i problemy z otwieraniem buzi. Będą się one nasilały do 48h, lecz w kolejnych godzinach, wszystko powinno wracać do normy.

Dużo groźniejszymi powikłaniami są:

  • zwichnięcie/złamanie żuchwy,
  • złamanie zęba przeciwstawnego
  • zapalenie zębodołu,
  • przedłużone krwawienie,
  • pozostawienie fragmentu zęba w zębodole,
  • uszkodzenie nerwów

W przypadku komplikacji należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa.

Wyrwanie zęba – profilaktyka

W pierwszych godzinach po zabiegu zaleca się stosować zimne okłady. Należy zastąpić twarde potrawy daniami płynnymi, nie wymagającymi gryzienia, na przykład zupami. Nie wolno pić alkoholu i palić papierosów. Bardzo ważne, aby nie wypłukać skrzepu z zębodołu stanowiącego naturalny opatrunek. Przez około tydzień, myjąc zęby unikaj więc tego miejsca i nie płucz ust.

Usunięcie zęba mądrości – cena

Istnieje możliwość wyrwania ósemki na NFZ. Terminy jednak są dość odległe. W gabinetach prywatnych w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu, ceny wahają się między 250-500 zł.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.