Kto z nas nie lubi domowego jedzenia? Niestety, w pędzie codzienności często zwyczajnie brakuje nam czasu na ugotowanie czegoś smacznego. Z pomocą przyjdzie specjalny garnek – szybkowar.

W końcu „ugotowanie” to nie tylko wrzucenie składników do garnka. Najczęściej musimy je najpierw odpowiednio przygotować, pokroić, dopiero potem przyrządzić i po kilku godzinach zjeść. Mało tego, do umycia najczęściej mamy nie jeden, a kilka garnków, co zabiera nam dodatkowy czas, który moglibyśmy poświęcić na coś innego. Istnieje jednak idealne rozwiązanie dla zapracowanych osób, a jest nim szybkowar!

Szybkowar – co to jest?

Szybkowar to nic innego jak garnek, jednak w porównaniu do zwykłych garnków – wyjątkowo szczelny. W trakcie gotowania potraw dochodzi w nim do wzrostu ciśnienia, gotujemy bowiem pod szczelnie zamkniętą przykrywką – dzięki temu temperatura gotowania wzrasta, a potrawy gotują się szybciej. Najlepiej sprawdzi się w przypadku zup, gulaszu, bigosu, duszonych mięs i innych, podobnych potraw.

Sprawdź i kup szybkowar w Media Markt
Przyspieszając proces gotowania staje się garnkiem idealnym dla zapracowanych – nie musisz już stać nad gotującą się zupą. Znajdujący się na pokrywie zawór bezpieczeństwa gwarantuje wypuszczenie nadmiaru pary wodnej tak, aby uniknąć niechcianego wybuchu. Przeważnie wykonuje się go z aluminium, bądź stali nierdzewnej.

Jaki powinien być dobry szybkowar?

Jeżeli już przeszło Ci przez myśl kupno szybkowaru, zapewne zastanawiasz się jaki powinien być, aby wytrzymał wiele lat. Wbrew pozorom, sporo zależy już od samego materiału wykonania. Szybkowary aluminiowe są zazwyczaj tańsze, lżejsze, a także równomiernie rozkładają ciepło. Nagrzewają się szybciej, ale niestety – szybciej też tracą ciepło.

Szybkowary ze stali nierdzewnej są natomiast trwalsze i odporne na uszkodzenia. Wolniej się nagrzewają, dlatego warto przemyśleć zakup szybkowara z aluminiowym pierścieniem na spodzie, który zapewni szybsze rozgrzanie. Ich niewątpliwym plusem jest neutralność nawet na kwaśne dania, czyli nie będą dodawać daniom „metalicznego” posmaku.

Szybkowary mają też dwa rodzaje pracy – jedne możesz postawić na kuchenkę (gazową, elektryczną, etc.), inne wystarczy podłączyć do prądu. Klasyczne szybkowary są tańsze, wystarczy po prostu postawić je na kuchence i gotować; szybkowary elektryczne wystarczy natomiast podpiąć do prądu, mają one także niewątpliwą zaletę – możesz używać ich tam, gdzie nie ma kuchenki lub gdy masz już zajęte wszystkie palniki.

szybkowary

szybkowar

polecane szybkowary

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chodzi o uchwyt w szybkowarach, spotkasz się z jednym lub dwoma uchwytami. Jeden uchwyt będzie bezpieczniejszy w trakcie otwierania. Szybkowar z dwoma rączkami będzie natomiast łatwiej przestawić. Szybkowary mają wiele dodatkowych funkcji, takich jak np. wewnętrzna podziałka na litry, pokrętło do ustawiania ciśnienia, termometr, timer czy nawet automatyczne programy do gotowania. Przed kupnem warto zastanowić się, czy któraś z tych funkcji rzeczywiście będzie dla Ciebie przydatna i wybrać idealny dla siebie model.

Szybkowar – wady i zalety

Szybkowar może wydawać się garnkiem idealnym, jednak jak wszystko – ma swoje wady i zalety. Zaletami szybkowaru, których słuszności nawet nie chcemy podważać, jest oczywiście skrócony czas gotowania oraz związane z tym mniejsze zużycie prądu czy gazu. Jest on także łatwy w obsłudze. Warto wiedzieć, że potrawy przyrządzone w szybkowarze zachowują więcej witamin i minerałów. Są również lepsze w smaku i nie tracą koloru.

Niestety, dużą wadą garnka ciśnieniowego jest brak możliwości sprawdzenia smaku potrawy w trakcie gotowania. Przy nieodpowiednim użyciu może także skutkować wybuchem.

Lubisz jeść zdrowo? Przeczytaj również o gotowaniu na parze.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.