Z pewnością choć raz w życiu widziałeś podbiał pospolity, choć niekoniecznie o tym wiesz. Rejon występowania tej rośliny jest w zasadzie na całym świecie.

W Polsce powinieneś szukać go w pobliżu łąk, pół, w wilgotnych zaroślach oraz nad brzegami wód. Ta żółta roślina zaliczana do astrowatych często niesłusznie traktowana jest jako chwast. Nie należy do wysokich roślin, osiąga bowiem maksymalnie 30 cm. Co powinieneś o nim wiedzieć? Jakie właściwości prozdrowotne ma podbiał pospolity? Przeczytaj.

Podbiał pospolity. Co warto wiedzieć?

Przede wszystkim, aby podbiał wykazywał działanie lecznicze, należy zebrać go wczesną wiosną – zanim pojawią się na nim brązowe plamy. W ziołolecznictwie wykorzystuje się jedynie liście podbiału, ewentualnie z resztką ogonka. Jeśli chcesz zebrać podbiał, wybierz słoneczny dzień. Nie powinno się zrywać go w dni deszczowe. Następnie należy suszyć go w temperaturze maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Gdy liście wyschną, należy trzymać je w szczelnych pojemnikach zabezpieczających przed wilgocią.

Z podbiału można także otrzymać inny środek leczniczy – kwiat podbiału. Wtedy zbierać oraz suszyć należy koszyczek podbiału (bez szypułek).

Podbiał pospolity – właściwości lecznicze

Dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych, goryczy czy śluzów, podbiał ma właściwości wykrztuśne, przeciwkaszlowe, osłonowe i przeciwskurczowe. Działa też przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego świetnie sprawdzi się przy chorobach górnych dróg oddechowych, np. zapaleniu krtani czy anginie. Wykazuje też działanie łagodzące kaszel suchy.

Jest składnikiem wielu leków – tabletek do ssania czy syropów. Odwar przyrządzisz z niego bardzo łatwo. Pół łyżki suszonych liści zalej wodą i podgrzewaj pod przykryciem przez pół godziny. Tak przyrządzonym podbiałem pospolitym można także przemywać twarz, co jest zalecane zwłaszcza przy cerze tłustej.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.