Ciągłe kichanie, zatkany nos, ból gardła, łzawiące oczy – to tylko niektóre z objawów alergii. Często mylimy ją ze zwykłym przeziębieniem, wdrażając nieodpowiednie leczenie.

Prawidłowa diagnoza jest tutaj niezbędna. Musimy bowiem wiedzieć, na co dokładnie jesteśmy uczuleni i jaki alergen powoduje spustoszenie w naszym organizmie. Czym w ogóle jest alergia i jak ją rozpoznać?

Co to jest alergia?

Alergia to najprościej ujmując nadwrażliwość na niektóre czynniki zwane alergenami. Występują praktycznie wszędzie – uczuleni możemy być na produkty żywnościowe, pyłki roślinne, zwierzęcą sierść czy kurz. Już przy pierwszym kontakcie z alergenem mogą wystąpić pewne objawy, takie jak pieczenie czy swędzenie oczu, gwałtowne kichanie czy po prostu złe samopoczucie. Jak jednak nie pomylić tego ze zwykłym przeziębieniem?

Alergia czy przeziębienie?

  • przeziębienie rzadko rozpoczyna się uczuciem kłucia w oczach, swędzeniem nosa czy
    drapaniem w gardle
  • zwykły katar rozwija się powoli, często towarzyszy mu podwyższona temperatura. Katar
    sienny jest natomiast dosyć gwałtowny – zwłaszcza kichnięcia, jest także bardziej uporczywy
  • katar alergika pojawia się co roku w mniej więcej tym samym czasie, kiedy w powietrzu zaczynają unosić się wywołujące go pyłki
  • w trakcie przeziębienia wydzielina z nosa jest zazwyczaj dosyć gęsta i nieprzejrzysta; katar sienny jest natomiast wodnisty i klarowny
  • deszcz oczyszczający powietrze z pyłków sprawia, że katar sienny ustępuje, natomiast katar wynikający z przeziębienia trwa dalej

Gdy zauważymy u siebie wspomniane wyżej objawy towarzyszące alergii, warto udać się do alergologa, który sprawdzi jakie dokładnie alergeny drażnią nasz organizm. Gdy lekarz przeprowadzi nam testy alergiczne poznamy dokładną przyczynę naszego samopoczucia, jak i swojego rodzaju natężenie, z jakim jesteśmy na coś uczuleni. Należy również pamiętać, że objawy alergii pokarmowej różnią się od objawów alergii skórnej. Inna jest także specyfika symptomów u dorosłych, a inna u dzieci.

Jak walczyć z alergią?

Kiedy nasza alergia zostanie już zdiagnozowana, należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiednich leków, które zaleci nam lekarz, oczywiście z odpowiednią częstotliwością. Najprostszą metodą będzie unikanie czynnika wywołującego alergię, lecz nie zawsze się da, np. w przypadku uczulenia na roztocza. W niektórych przypadkach możemy także zdecydować się na odczulanie, czyli przyjmowanie alergenu, zwiększając jego ilość w każdej następnej dawce. Po pewnym czasie nasz organizm zamiast z nim walczyć, zacznie się do niego przyzwyczajać; objawy alergii zaczną się także zmniejszać, aby w końcu ustąpić całkowicie.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.