Często jedyną szansą na piękne, białe i proste zęby jest aparat ortodontyczny. Eliminuje on wadę zgryzu i poprawia estetykę uzębienia, jednak czyszczenie ich z założonym aparatem bywa często problematyczne. Jak myć zęby z aparatem? Wyjaśniam poniżej.

Higiena jamy ustnej i pielęgnacja zębów z aparatem ortodontycznym jest szczególnie ważna. Pomiędzy zamkami gromadzą się resztki jedzenia, a zwykłe szczoteczki często sobie z tym nie radzą. Ponadto, osoby z aparatem często mają problem z nieświeżym oddechem oraz chorobami dziąseł. Jeśli jednak prawidłowo będziemy pielęgnować nasze zęby, poradzimy sobie z tymi trudnościami.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym zajmie Ci więcej czasu niż zwykle. Skrupulatne, dokładne i częstsze mycie jest bardzo ważne. Pamiętaj, że w zakamarkach między klamrami aparatu mogą chować się resztki pożywienia, których trudno się pozbyć, a które mogą prowadzić min. do próchnicy.

Szczoteczki soniczne. Kliknij i zobacz ofertę
Aby się ich pozbyć, możesz zamienić zwykła szczoteczkę manualną na skuteczniejszą szczoteczkę soniczną. Przykładowo, wodoodporna i soniczna szczoteczka do zębów ISSA 2 posiada 16 regulowanych intensywności czyszczenia. Wykonuje około 11 000 pulsacji na minutę, przy czym szczoteczka elektryczna do 8 000 ruchów oscylacyjnych. Silikonowe włosie nie podrażnia dziąseł, nie uszkadza szkliwa, a znakomicie usuwa kamień nazębny i przebarwienia. Technologia łącząca mikrowymiatanie i hybrydową główkę szczoteczki, powstrzymuje tworzenie się płytki nazębnej i zapobiega próchnicy.

Jaką pastę do zębów wybrać?

Polecam również użycie organicznej pasty do zębów Himalaya Neem Pomegranate, która działa antybakteryjnie, chroni szkliwo i nadaje mu blask. Unikalne i naturalne składniki, takie jak ekstrakt z granatu czy z liści Neem, pomagają zachować zdrowe dziąsła i długotrwały świeży oddech. Mimo, że smak jest nieoczywisty i może się nim nie zachwycisz, gwarantuję, że pokochasz efekty pasty Himalaya Neem Pomegranate, tak jak ja.

Pamiętaj, aby pasta której używasz nie miała właściwości wybielających. Preparat nie będzie działać na miejsca, w których jest przymocowany aparat, a więc po jego zdjęciu możesz zauważyć różnicę w kolorze zębów.

 

 

 

 

 

 

Irygator, dla lepszej pielęgnacji

Aby jeszcze lepiej oczyścić jamę ustną, warto zaopatrzyć się w irygator, czyli urządzenie czyszczące przestrzenie międzyzębowe za pomocą aplikacji płynu pod ciśnieniem. Jest skuteczniejszy niż nić dentystyczna, która nie usuwa 100% zanieczyszczeń, a zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze. Dodatkowo, zapewnia masaż dziąseł, równocześnie wzmacniając je. Osobiście polecam irygator bezprzewodowy RIO Dental Water Flosser z dwoma wymiennymi dyszami pozwalającymi odpowiednio zadbać o naszą jamę ustną.

Czego nie powinno się jeść?

Osoby noszące aparat powinny unikać produktów oklejających zęby, takich jak guma do żucia czy toffi (powodujących odklejenie się pierścieni), słodyczy, a także twardych przekąsek, np. orzechów, słonecznika. Powinny ograniczyć również spożywanie produktów barwiących (kawa, herbata, wino, cola). Pod ich wpływem przebarwiają się ligatury – gumki mocujące łuk do zamków.

Pielęgnacja zębów z aparatem ortodontycznym jest trudna i czasochłonna. Warto jednak się do tego przyłożyć, aby zyskać piękny uśmiech, którym zwalisz z nóg niejedną osobę!

 

 

 

 

 

 

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.