Założę się, że na każdy możliwy spadek energii sięgasz po kawę. Mało ważne jest, czy to dopiero poranek, środek dnia czy już wieczór. Potrzebujesz popracować do późnego wieczora? Ciężko Ci dobudzić się rano? A może chętnie poszedłbyś na popołudniową drzemkę, ale nie masz czasu?

Odpowiedzią na wszystkie te pytania jest najczęściej wspomniana kawa. Pijemy ją niemalże hektolitrami, dolewając filiżankę za filiżanką; do smaku dodajemy mleka i zazwyczaj dosypujemy też cukru. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to nie kwestia samej kawy, a kofeiny w niej zawartej, ale czy myślimy o tym, że zawierają ją także inne napoje, które również pomogą nam podnieść poziom naszej energii?

Yerba Mate, zamiast kawy

To pierwsza z moich propozycji zawierających kofeinę nawet do 2%! Susz yerba mate pozyskiwany jest z wysuszonych oraz pokruszonych liści i łodyżek ostrokrzewu paragwajskiego. Jak sama nazwa wskazuje, rośnie on głównie w Paragwaju, ale nie tylko. Spotkamy go także w niektórych rejonach Argentyny, Brazylii oraz Urugwaju.

Oprócz podnoszenia poziomu naszej energii, yerba mate posiada wiele właściwości odżywczych, a nawet leczniczych. Pobudza pracę serca, mięśni oraz nerek przyspieszając tym samym przemianę materii. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że pomoże też osobom pragnącym schudnąć.

Możesz wypić ją na zimno, w postaci gazowanego napoju, jak i na ciepło, lecz ta metoda wymagać będzie od Ciebie nieco więcej przygotowań, np. zakupu specjalnego naczynia drewnianego, bądź ceramicznego oraz słomki z sitkiem (Bombilla).

yerba mate

 

Matcha Latte

Matcha to tradycyjna, japońska herbata zielona, pozyskiwana z liści pierwszego zbioru, które następnie są mielone na słynny zielony proszek. Wypita rano pobudzi Cię dokładnie tak, jak kawa. Jest bogata w przeciwutleniacze, różnego rodzaju witaminy oraz chlorofil, co pomoże w walce z wolnymi rodnikami. Pobudza także metabolizm do szybszej pracy, zwiększając spalanie tłuszczu nawet do 30%.

Do jej zaparzenia potrzebne będzie nam sitko, matchawan, czyli naczynie do zaparzania machy, chasen (miotełka do mieszania liści z wodą) oraz chaskaku – bambusowa łyżka służąca do odmierzania ilości herbaty. Nie musisz jednak pić jej na ciepło, bowiem sam proszek możesz dodać, np. do ulubionego koktajlu czy smoothie.

co zamiast kawy

 

Guarana

Często stosowana jako dodatek do napojów pobudzających i nie bez przyczyny. Guarana, inaczej Paullinia cupana, zawiera ok. 3-krotną dawkę kofeiny zawartej w kawie. Działa więc nieco mocniej, ale jak w przypadku poprzedników – nie tylko dodaje energii. Można ją także stosować w przypadku zmęczenia psychicznego lub fizycznego, zaburzeń koncentracji, depresji, przy bólach głowy oraz w okresach rekonwalescencji.

zamiast kawy

Chai masala

Ten napój również będzie idealnym pomysłem, zamiast kawy, na spadającą w ciągu dnia energię. Ta indyjska herbata z dodatkiem przypraw (takich jak kardamon, goździki, cynamon, anyż czy szafran) oraz mleka może być stosowana jako substytut grzanego wina lub piwa w chłodne wieczory. Nie bez powodu Hindusi rozpoczynają swój dzień od czarki Masala Chai przyprawy w niej zawarte mają właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Jest to również świetny sposób na wzmocnienie odporności.

zamiennik kawy

Przeczytaj również artykuł o białej herbacie i poznaj jej właściwości.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.