Zmniejszenie ryzyka chorób serca, wzmocniony układ odpornościowy, wzmocniony układ krążenia, zdrowsza i jędrniejsza skóra, a także lepsze samopoczucie, a to tylko niektóre z wielu zalet biegania. Dużo osób zadaje sobie jednak pytanie: jak zacząć biegać? 

Bez wątpienia jest to najefektywniejsza forma aktywności, jeśli chodzi o spalanie kalorii, a także sport, który nie wymaga praktycznie żadnego specjalistycznego sprzętu. Praktycznie, bo z pewnością przydałyby się odpowiednie buty do biegania. Może być uprawiany przez osoby w każdym wieku i o każdej porze roku. Wiosna i lato to jednak pory, podczas których liczba biegaczy gwałtownie rośnie. Bez względu na to czy chcesz biegać, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę na wakacje, czy to Twój sposób radzenia sobie ze stresem – ważne, że zaczniesz to robić!

bieganie

Pamiętaj, że pierwszy trening powinien być krótki.

Skoro czytasz ten artykuł, zapewne dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem. Musisz pamiętać, że na początku może sprawić Ci to trochę trudności, a przebiegnięcie 500 metrów okaże się ogromnym wyzwaniem, ale nie zniechęcaj się! Nawet nie zauważysz, kiedy bieganie stanie się ważną częścią Twojego życia, a Ty nie będziesz się mógł doczekać kolejnego treningu.

Jak zacząć biegać?

Zacznij od biegu przeplatanego marszem. W miarę możliwości, stopniowo wydłużaj część biegową, przy jednoczesnym skracaniu części marszowej. Stopniowo zwiększaj też pokonywane dystanse. Ważne, aby początkowe treningi przebiegały bez szarżowania, spokojnie. Na szybkie i intensywne bieganie przyjdzie jeszcze czas.

Akcesoria do biegania - runnersclub.pl
Pierwszy trening nie powinien przekroczyć 15 minut. Trenuj 3-4 razy w tygodniu i pilnuj tego, aby przerwy pomiędzy treningami nie były dłuższe niż 2 dni. Bieganie nie musi być intensywne, ale musi być systematyczne. To podstawa, bez której się nie obejdzie.

Co jeść przed i po treningu?

Pamiętaj, aby unikać jedzenia na 2-3 godziny przed bieganiem, aby umożliwić strawienie zjedzonych posiłków. Należy również pamiętać, że w przypadku produktów bogatych w tłuszcze, białka i błonnik – trawienie przebiega dłużej.

Jeśli jednak zgłodniejesz na godzinę przed treningiem, możesz przekąsić, np. świeże lub suszone owoce, wafle ryżowe czy batonik zbożowy. Po treningu dostarcz organizmowi produkty bogate w węglowodany umożliwiające skuteczną regenerację (np. ryż z jabłkami, makaron) i uzupełnij płyny.

bieganie co jeść

Unikaj jedzenia przed treningiem. Jeśli musisz, przekąś coś małego, np. batonika zbożowego

Buty do biegania to podstawa

Aby zapewnić sobie komfort podczas biegania, obowiązkowo musisz zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie i zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

  1. Rodzaj nawierzchni – zastanów się po jakich nawierzchniach będziesz najczęściej biegać. Jeśli głównie po mieście, wybierz tradycyjne buty z bieżnikiem dostosowanym na asfalt. Jeżeli najwięcej czasu będziesz spędzać w lasach/górach, zaopatrz się w buty trailowe posiadające mocniejszą cholewkę. Jeśli biegasz po zróżnicowanych terenach, wybierz buty uniwersalne, coraz częściej dostępne w sklepach.
  2. Rozmiar obuwia – buty do biegania powinny być o pół rozmiaru (w przypadku krótkich dystansów) lub o rozmiar (w przypadku dłuższych dystansów) większe od butów noszonych na co dzień. Podczas biegania stopy puchną, dlatego tak ważne jest zapewnienie im wolnej przestrzeni.
  3. Odpowiednia amortyzacja – but musi Cię również odpowiednio amortyzować. Amortyzacja pochłania wstrząsy i chroni przed przeciążeniem aparatu ruchu.
  4. Stabilność –  obuwie musi mocno trzymać stopę, aby ta była stabilna, nie przemieszczała się i pozostawała w tej samej pozycji. W ten sposób unikniesz skręceń i innych tego typu kontuzji.
  5. Podeszwa – powinna być elastyczna, przyczepna i odporna na ścieranie.

Teraz, kiedy poznałaś/eś już wszystkie potrzebne informacje, możesz wyruszać na swój pierwszy trening. Jeśli boisz się utraty motywacji, namów koleżankę, partnera, siostrę albo brata na wspólne bieganie i stańcie się dla siebie siłą napędową. Powodzenia i pamiętajcie – bądźcie systematyczni!

Buty do biegania. Modna kolekcja 2019

 

 

 

 

 

 Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.