Od pewnego czasu panuje moda na naturalne kosmetyki, leki czy suplementy diety. Wszystko, co na etykiecie ma napis „naturalnego pochodzenia”, „bez konserwantów” lub „tylko naturalne składniki” kupujemy bez większego zastanowienia i z ochotą.

Zwracamy większą uwagę na to, co jemy i jakie składniki odżywcze zawierają dane produkty. Kiedy czujemy, że brakuje nam witamin czy składników mineralnych, uzupełniamy je wspomnianymi wyżej suplementami diety. Jednym z nich jest astaksantyna. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Czym jest astaksantyna?

Najprościej mówiąc, astaksantyna to ciemnoczerwony barwnik produkowany przez pewnego rodzaju algi. Jest związkiem pochodzącym z grupy karotenoidów. Najpopularniejszym z nich jest beta-karoten. Zażywamy go w celu uzyskania opalenizny w ładniejszym, brązowym kolorze.

Wiele substancji zawierających astaksantynę spożywają zwierzęta żyjące w morzu – na przykład krewetki czy łososie – stąd też ich różowawy kolor. Jest ona także jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Jest 65 razy silniejsza niż witamina C, 54 razy mocniejsza niż beta-karoten oraz 800 razy lepsza niż koenzym Q10.

Właściwości i działanie astaksantyny

Astaksantynie przypisuje się wiele właściwości, zwłaszcza leczniczych. Jak już wspomniałam, jest ona bardzo silnym antyoksydantem, czyli pomaga w walce z wolnymi rodnikami oraz starzeniem skóry. Pomaga ona także w zwalczeniu bólu stawów oraz stanów zapalnych – można więc polecić ją osobom chorującym na reumatoidalne zapalenie stawów.

Astaksantyna zmniejsza powikłania cukrzycy, głównie u osób otyłych – zwiększa wrażliwość na insulinę, zmniejsza stres oksydacyjny oraz poziom glukozy we krwi. Pozwala też szybciej zwalczyć zmęczenie – podnosi poziom energii, pomaga odbudować mięśnie i zwiększyć wytrzymałość. Wspiera również zdrowie oczu, ponieważ dowiedziono, że potrafi regenerować uszkodzenia siatkówki oka, jak i przeciwdziałać zmianom patologicznym w tym obszarze.

Skutki uboczne

Jak każdy środek, astaksantyna może powodować różne skutki uboczne. Z racji bycia w grupie karotenoidów odpowiedzialnych za kolor roślin, najczęstszym niepożądanym skutkiem ubocznym będzie zabarwienie skóry na lekko pomarańczowy kolor.

Do częstych przypadłości należy także obniżenie ciśnienia krwi, redukcja poziomu wapnia w organizmie, spadek libido czy nadmierny porost włosów.

Preparaty z astaksantyną

Jeżeli chcesz zdecydować się na dopełnienie swojej diety suplementem z astaksantyną, przykładowo dla szybszej, trwalszej i ładniejszej kolorem opalenizny, wybierz beta-SOLAR marki Olimp – zawiera on kompleks witamin i składników ułatwiających opalanie, w tym luteinę, ekstrakt z zielonej herbaty, beta-karoten oraz astaksantynę.

beta solar

Kliknij i kup w doz.pl

Dla uzupełnienia antyoksydantów wybierz Astaxanthin. Zawiera on jedynie witaminę C, E oraz astaksantynę. Gdy potrzebujesz złagodzić zszargane nerwy, zdecyduj się na preparat StressOff, w którego składzie, oprócz astaksantyny, znajdziesz wiele ekstraktów, przykładowo z melisy, pieprzu czarnego czy różeńca górskiego.

Osobom pracującym przy komputerze, w złym oświetleniu albo z zaburzeniami widzenia o zmierzchu polecamy suplement Maxivision z astaksantyną, selenem, luteiną czy wyciągiem z czarnej jagody. Jego składniki korzystnie wpływają na nasz wzrok.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.