Napięta, sucha cera, ciągle pojawiające się suche skórki, uczucie ściągnięcia. Znasz to? Jeżeli choć trochę utożsamiasz się z tym opisem, prawdopodobnie jesteś posiadaczką cery suchej.

Zapewne w tym miejscu wszystkie posiadaczki cery tłustej lub mieszanej pękają z zazdrości, Ty jednak wiesz, że cera sucha wcale nie jest taka łatwa w pielęgnacji, na jaką wygląda.

Każdy krem nawilżający czy odżywiający nałożony nawet w ilości hurtowej nie jest w stanie sprostać Twojej wymagającej twarzy, bowiem wchłania się w mgnieniu oka. Twoja skóra jest także bardziej podatna na zmarszczki, a czasem nawet potrafi przypominać cieniuteńki pergamin. Poniżej dowiesz się jak wybrać odpowiednie kosmetyki do cery suchej.

Przyczyny suchej skóry

Nie da się określić jednoznacznie, dlaczego nasza cera jest sucha. Największe znaczenie mają jednak geny przekazywane z pokolenia na pokolenie. Po okresie dojrzewania, kiedy wahania hormonalne w naszym organizmie ustabilizują się, dużo łatwiej będzie nam określić, jaki typ cery mamy.

Zobacz kosmetyki do cery suchej
Cera sucha to taka, która produkuje mniej sebum, niż potrzebuje do zachowania odpowiedniej gospodarki wodnej. Traci wtedy wiele lipidów odpowiedzialnych za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, dlatego jest napięta, delikatna, a czasem nawet przebijają przez nią naczynka czy żyłki.

Cera sucha czy przesuszona?

Wbrew pozorom, to nie to samo. Oczywiście na typ naszej cery możemy wpływać – jednak mało prawdopodobne, że uda nam się go całkowicie zmienić; możemy jedynie trochę usprawnić jej pracę. Należy pamiętać, że cera sucha to taka, która po prostu jest sucha z natury, ponieważ taka jest i koniec. Wtedy oczywiście ciągle należy dbać o jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie, wyposażając swoją kosmetyczkę w niezawodne kosmetyki do cery suchej.

Cera przesuszona może skrywać pod spodem każdy typ. Można przesuszyć skórę mieszaną, tłustą czy normalną. Najczęściej wtedy czujemy charakterystyczne dla skóry suchej napięcie i ściągnięcie, jednak nie czuliśmy tego do tej pory. Pojawiają się suche skórki, które również były nam obce.

Przyczyny przesuszenia skóry mogą być różne – promieniowanie UV, za zimne, suche lub gorące powietrze czy nawet przyjmowanie niektórych leków. Warto pamiętać, aby w takim przypadku nie tylko nawilżać, ale także obserwować swoją skórę. Po okresie nawilżania i odżywiania, powinniśmy wrócić do właściwej dla naszej skóry pielęgnacji.

Pielęgnacja cery suchej

W pielęgnacji cery suchej należy dostarczać naturalnych czynników nawilżających i odżywczych. Warto także sięgać po kosmetyki natłuszczające, które zabezpieczą skórę przed utratą wilgoci. Zapomnij o myciu twarzy wodą z mydłem, bo tylko pogorszysz sprawę. Nie dość, że zwykłe mydło przesuszy Ci twarz, to pocieranie cery ręcznikiem wręcz natęży napięcie skóry.

Co wybrać do demakijażu?

Do demakijażu możesz zdecydować się na mleczko lub dwuetapowy demakijaż według pielęgnacji koreańskiej, czyli najpierw zmycie makijażu olejkiem, a następnie produktem na bazie wody, np. żelem lub pianką. Oczywiście na tym nie możesz zakończyć – dla cery suchej to za mało.

Sprawdź i kup kosmetyki do demakijażu
Dodatkowe nawilżenie

Aby przywrócić Twojej skórze prawidłowe pH po umyciu twarzy zastosuj tonik, a następnie serum – w Twoim przypadku najlepiej nawilżające lub odżywcze. Na serum nałóż krem – najlepiej głęboko odżywczy na noc, na dzień – nawilżający, nadający się pod makijaż.

 

 

 

 

 

 Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.