Wśród Was, Drodzy Czytelnicy, z pewnością znajdą się wielbiciele różnych form wypoczynku i spędzania czasu. Jedni wolą w weekend leżeć na kanapie lub rozpalać grilla, inni odrywają się od szarej codzienności uprawiając różne sporty – jazda na rowerze, rolkach, spływ kajakowy czy ścianka wspinaczkowa.

co zabrać w góry

Wasze wakacje też z pewnością wyglądają różnie. Część z Was pojedzie na all inclusive do słonecznej Grecji, część nad Morze Bałtyckie, a inni wybiorą spacerowanie po górach. Każdy z nas ma inne upodobania, to oczywiste, lecz dziś chcę podpowiedzieć tym z Was, dla których wycieczka w góry będzie najlepszym wyborem. Co spakować, aby podczas wyprawy czuć się bezpieczniej i niczego nie zapomnieć?

Co zabrać w góry? Lista 5 ważnych rzeczy

Plecak

Wydaje się oczywisty, lecz nie byłabym tego taka pewna, zwłaszcza w przypadku pań. Torebka jest w końcu nieodzownym elementem stroju każdej kobiety, ale na czas wycieczki górskiej powinnaś z niej zrezygnować. Niezależnie, czy Wasza wycieczka w góry będzie nieco dłuższa, czy to tylko aktywne popołudnie, wybierz plecak wycieczkowy.

Pomieści więcej rzeczy niż torebka, a dodatkowo zagwarantuje Ci wolne ręce. Mam oczywiście na myśli chociażby brak ciągłego poprawiania opadającego paska. Ma on jeszcze jedną, ważną zaletę – założony prawidłowo, czyli na oba ramiona, rozkłada ciężar równomiernie, a nie, jak w przypadku torebki, na jedno ramię. W taki sposób unikasz skoliozy czy chociażby bólu pleców.

W przypadku dłuższych wypadów warto, aby Twój plecak był pakowny i pomieścił jak najwięcej rzeczy. Jeżeli Twoja wycieczka w góry to tylko popołudniowy spacer, a Twoje wewnętrzne, modowe „ja” nie pozwala Ci spakować się do sportowego plecaka, zawsze możesz postawić na modny w tym sezonie worek, ale pamiętaj, że na pewno nie sprawdzi się on w przypadku dłuższego wypadu.

Termos

Jeśli w góry wybierasz się na nieco dłużej, zainwestuj w dobry termos. Pozwoli on utrzymać temperaturę Twojego napoju na długo, w końcu w trakcie dalszych tras o wychłodzenie organizmu nietrudno. Pojemność dopasuj do swoich potrzeb. Moją codzienną wersją termokubka jest taka o pojemności 0,5 litra, w górach może więc przydać się trochę więcej.

Kurtka przeciwdeszczowa

Jeżeli chodzi o pogodę w górach, to zapewne wiesz, że zmienia się ona jak w kalejdoskopie. Kiedy zaczynasz wycieczkę świeci słońce, gdy jesteś w połowie drogi – zaczyna padać. Im wyżej jesteś, temperatura również spada – warto mieć przy sobie nieprzemakalną kurtkę.

Jedną z lepszych opcji jest Gore-Tex – oddychająca membrana, która zapewni Ci wodoszczelność nawet w ekstremalnych warunkach. Możesz też zaopatrzyć się w buty z Gore-Texem, na przykład marki Salomon. Jeżeli nie chcesz inwestować większych pieniędzy, bo w góry wybierasz się jedynie kilka razy w roku – poszukaj po prostu dobrej, nieprzemakalnej kurtki w atrakcyjnej dla siebie cenie.

Prowiant

W zasadzie w tym przypadku nieistotna jest długość podróży, bowiem kanapki czy przekąski przydadzą się zawsze. Warto mieć ze sobą słodycze, zwłaszcza te wysokokaloryczne – szybko dodadzą Ci energii w kryzysowych momentach (np. gorzka czekolada). Przydadzą się też napoje izotoniczne, które uzupełnią Twoje elektrolity, kiedy wraz z potem wypłuczesz je z organizmu.

Latarka i scyzoryk

Jeśli swoją wyprawę planujesz na nieco dłużej niż jeden dzień, musisz mieć to ze sobą. Góry są terenem niejednolitym, zazwyczaj nieprzewidywalnym i dosyć stromym. Gdy tylko zajdzie słońce, o wszelakie potknięcia nietrudno, nie mówiąc już o słabej widoczności.

W takiej sytuacji idealnie spisze się latarka – oświetlisz drogę sobie i pozostałym uczestnikom wyprawy w czasie nocy, pozwalając na bezpieczne zejście lub rozłożenie bazy w dogodnym miejscu. Scyzoryk będzie bardzo przydatny w sytuacjach awaryjnych, pomoże otworzyć puszkę konserw czy rozciąć ubranie w razie wypadku lub skaleczenia.

Wierzę, że po przeczytaniu poradnika częściowo jesteście już gotowi na wycieczkę. Pamiętajcie o zachowaniu głowy na karku, góry potrafią zaskoczyć nawet wprawionych himalaistów!

 Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.