Bieganie to bardzo popularna forma aktywności w ostatnich latach. Biegamy by schudnąć, nabrać kondycji, albo po prostu dlatego, że to bardzo lubimy. Często chcemy również, aby bieganie było dla nas nie tylko formą aktywności, ale także czymś przyjemnym.

Nie lubimy biegać w ciszy (jeśli odgłosy wydawane przez naturę, samochody, a także nasze sapanie można nazwać ciszą). W zależności od nastroju, muzyka potrafi nam go poprawić, czasem pogorszyć, ale przede wszystkim odpowiednio zmotywować do działania.

Lubimy biegać pod jej tempo – raz szybciej, raz wolniej, ale zawsze ze słuchawkami w uszach. Denerwującym może okazać się ich wypadanie, a w konsekwencji ciągłe zatrzymywanie się, aby je poprawić. W takim momencie warto zdecydować się na słuchawki do biegania, tylko które wybrać?

Słuchawki do biegania – rodzaje

Jeżeli chodzi o rodzaje słuchawek do biegania, wyróżniamy 3 podstawowe:

  • douszne słuchawki kanałowe – odpowiednio wyprofilowane powinny gwarantować nam mocne osadzenie w małżowinie, dzięki czemu nie będą wypadać;
  • słuchawki z tzw. „pałąkiem” – „pałąk” jest noszony na głowie lub szyi i posiada wmontowany panel do obsługi telefonu bez potrzeby wyciągania go;
  • słuchawki z zausznikiem – zausznik również ma zmniejszać prawdopodobieństwo wypadania słuchawek z ucha;

Oprócz tego, możemy także wybrać słuchawki bezprzewodowe. Co prawda, jest to nieco droższa opcja, ale miej na względzie, że „latający” kabel może przeszkadzać w trakcie treningu. Minusem jest konieczność ładowania z uwagi na formę i niepodpinanie ich do telefonu. 

Jakie słuchawki do biegania wybrać?

Przede wszystkim – wygodne. Nie mogą krępować ruchów biegacza ani wypadać z uszu. Warto także, aby były lekkie, co zwiększy komfort ćwiczeń. Sprawdź przed treningiem, czy na pewno działają, bowiem denerwujące może okazać się przerywanie muzyki w trakcie treningu. Osobiście tego nienawidzę nawet używając słuchawek w normalnych, w codziennych warunkach.

Jeżeli biegasz po mieście, wybierz raczej model douszny niż dokanałowy. Nie będą aż tak mocno izolowały dźwięków dochodzących z zewnątrz, np. odgłosów nadjeżdżających samochodów.

Jakie dodatkowe funkcje mają słuchawki biegowe?

Oczywiście, jeśli jesteś zaawansowanym biegaczem, warto zdecydować się na nieco lepsze modele – nie tylko lepsze dźwiękowo, ale także z dodatkowymi opcjami. Przykładowo, możesz zdecydować się na modele wodoszczelne, które będą bardziej odporne na pot, czy kapryśną pogodę za oknem.

Istnieją także modele z możliwością redukcji szumu (ANC). Przydadzą się, jeśli będziesz chciał wybrać się na siłownię i słyszeć w słuchawkach jedynie swoją muzykę, a nie okrzyki innych. Niektóre zaawansowane modele mają wbudowany pulsometr, dzięki któremu pas na klatce piersiowej staje się niepotrzebny. Może przydać się także panel do sterowania telefonem – chociażby z funkcją pogłaśniania i przyciszania muzyki oraz odbierania rozmów telefonicznych.

Ile kosztują słuchawki do biegania?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze słuchawkami biegowymi i niepotrzebne są ci dodatkowe funkcje, ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Natomiast w przypadku słuchawek z dodatkowymi funkcjami, jak np. pulsometr, potrafią sięgać nawet ponad tysiąca złotych.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.