Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda – o to, jak dbać o zęby, uczyliśmy się już od dzieciństwa. Rodzice pokazywali nam, jak w prawidłowy sposób szczotkować zęby i jak długo to robić. Choć wydaje się, że wyuczoną od dzieciństwa czynność powinniśmy mieć opanowaną do perfekcji, rzadko się to zdarza. Myjemy zęby w pośpiechu, niedokładnie i krótko, a przecież nie o to chodzi.

Każdy wie, że zepsute zęby mogą być także przyczyną wielu poważnych chorób. Wydaje Ci się, że zdrowe zęby nie są ważne? W tym krótkim poradniku o myciu zębów sprawdzisz, czy robisz to w prawidłowy sposób i jak ważne jest codzienne mycie zębów.

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Najbardziej zalecane w myciu zębów są ruchy wymiatające – czyli od dziąsła do korony zęba. Powinniśmy myć zęby przez ok. 2-3 minuty, w zależności od rodzaju używanej szczoteczki. Obecnie na rynku są dostępne 3 rodzaje szczoteczek do zębów: manualne, elektryczne oraz soniczne. Szczoteczki elektryczne oraz soniczne często mają wbudowany timer, który wibruje, gdy kończy się czas mycia zębów. W przypadku szczoteczek manualnych zdecyduj się na taką z gumową powierzchnią do czyszczenia języka. Pamiętaj, że na nim także gromadzi się mnóstwo bakterii.

Dla osób noszących aparat ortodontyczny przygotowałam osobny poradnik, który znajdziesz tutaj.

Jak nauczyć dziecko myć zęby?

Naukę mycia zębów powinniśmy wprowadzić już od najmłodszych lat. Niemowlakom, którym zęby jeszcze nie wyrosły lub jest ich dopiero kilka, można przemywać dziąsła i zęby gazikiem zamoczonym w ciepłej wodzie – tak, aby dziecko przyzwyczajało się do późniejszego mycia zębów.

Jeśli chodzi o dzieci starsze, warto zainwestować w kolorową szczoteczkę (najlepiej z ulubioną postacią z bajek) i myć zęby razem z dzieckiem – w końcu dzieci najlepiej uczą się poprzez naśladowanie dorosłych. Dobrze sprawdzi się także pasta do zębów o słodkim smaku.

Pasta do zębów – jaką wybrać?

Na rynku jest mnóstwo past do zębów o przeróżnym działaniu – antybakteryjne, wybielające czy dla wrażliwych dziąseł. Warto zainwestować w pastę, która zawiera fluor lub ksylitol – czyli składniki zapobiegające próchnicy zębów.

Czy samo szczotkowanie zębów wystarczy?

Mogłoby się wydawać, że tak, ale niestety – nasze zęby są dość wymagające, dlatego powinniśmy o nie regularnie dbać. Prócz dokładnego i prawidłowego szczotkowania raz na pół roku powinniśmy wybrać się na kontrolę do dentysty, aby sprawdzić, czy nie rozwija się próchnica czy inne choroby jamy ustnej. Pamiętaj, że im wcześniej zdiagnozowana próchnica, tym jest łatwiejsza do usunięcia.

Warto zainwestować także w nić dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej. Nić dentystyczna usunie wszystko to, czego nie usunęła szczoteczka do zębów – nawet najdokładniejsza szczoteczka nie da rady wejść tak głęboko. Płyn do płukania jamy ustnej usunie za to wszystkie bakterie żyjące na języku i policzkach. Można także stosować go pomiędzy posiłkami, gdy nie mamy czasu na umycie zębów.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.