Nie od dziś wiadomo, że naturalne sposoby na wszelkie problemy są bardzo skuteczne. Na uspokojenie – melisa, szałwia na ból gardła czy mięta na ból żołądka. Rośliny świetnie sprawdzą się także w przypadku oczyszczania powietrza, gdy smog zbyt mocno daje nam się we znaki (nawet w domu). 

Lista roślin, które oczyszczają powietrze

1. Paprotka

Obecna w wielu polskich domach paprotka ma nie tylko walory estetyczne. Nie każdy o tym wie, że pomaga ona w oczyszczaniu powietrza dzięki zwiększonej możliwości pochłaniania szkodliwego dla człowieka formaldehydu. Dodatkowo jest to roślina łatwa w utrzymaniu, tania i efektowna, warto więc mieć ją choć w jednym pokoju.

paprotka

2. Begonia

To mało popularny, lecz piękny kwiat. Będzie nie tylko ozdobą mieszkania, ale także pomocnikiem w walce o czyste powietrze. Jej uprawa nie należy jednak do najłatwiejszych – lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione, musi być także regularnie nawożona i nawadniania. Jeśli nie należysz do osób, które interesują się pielęgnacją kwiatów bądź zwyczajnie nie masz na to czasu, wybierz inne rośliny z tego zestawienia.

begonia

3. Dracena

Pomoże w walce z formaldehydem, trójchloroetylenem oraz ksylenem. Potrafi osiągnąć nawet 2 metry wysokości, jednak należy pamiętać o jej regularnym przesadzaniu.

dracena

4. Bluszcz pospolity

Do prawidłowego funkcjonowania nie potrzebuje słońca, więc nie jest problematyczny w utrzymaniu. Jak jego poprzednicy, pochłania formaldehyd, często występujący w kosmetykach, jak np. lakier do włosów czy lakiery do paznokci. Często można zaobserwować go na murach i w ogrodach, jednak nie ma przeciwwskazań do posiadania go również w mieszkaniu.

bluszcz

5. Skrzydłokwiat

Właściciele kotów powinni na niego uważać, bowiem jeśli Wasz pupil zje choć kawałek skrzydłokwiatu, może się to dla niego bardzo źle skończyć. W temacie oczyszczania powietrza sprawuje się on jednak doskonale – zwłaszcza w przypadku oczyszczania go z benzenu i acetonu, a więc panie często używające zmywacza do paznokci powinny w niego zainwestować.

skrzydłokwiat

6. Epipremnum złociste

Oczyści powietrze z formaldehydu, benzenu i tlenku węgla. Charakterystyczne, długie pnącza pozwalają na efektowna aranżację wnętrz – możesz np. zawiesić go na ścianie i cieszyć się zwisającymi liśćmi. Jest jedną z najłatwiejszych roślin, jeśli chodzi o pielęgnację.

7. Chamedora wytworna

Wolno rosnąca palma, idealnie stworzona do mieszkań, lubiąca wilgotne powietrze to Twój kolejny sprzymierzeniec w walce o czyste powietrze. W odróżnieniu od wielu roślin lubi cień, nie jest więc potrzebna jej nadmierna ekspozycja na światło słoneczne.

Chamaedorea elegans

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.