Plastik otacza nas dosłownie z każdej strony, w domu, sklepie, czy pracy. Od kilkunastu miesięcy wprowadzam systematycznie zmiany w codziennym życiu, aby być bardziej eko i pomóc naszej planecie, na ile tylko mogę.

W styczniu pisałam Wam o kilku prostych krokach, jakie możecie wprowadzić życie (Jak być eko? Proste rozwiązania). Dziś czas na kolejne pomysły małych zmian. Oto kilka z nich.

Bawełniana torba na zakupy

Ilość bawełniaków lub innych toreb wielorazowych na zakupy jest u mnie ogromna. Przyznaje się, w pierwszych miesiącach o nich zapomniałam w efekcie czego torby leżały w domu, a ja z zakupów wracałam w foliówkami. Powiedziałam dość i do bagażnika mojego auta zapakowałam kilka siatek różnej wielkości, aby mieć je zawsze przy sobie.

Picie wody z kranu

Przyznaje się, to w polskich warunkach krok, którego nie potrafię zrobić. Zrezygnowałam jednak z kupowania wody w butelkach na rzecz filtra Brita, który sprawdza się u mnie doskonale. Dzięki temu prostemu zamiennikowi ograniczyłam użycie około 600 butelek/plastiku rocznie.

Owoce i warzywa tylko we własnych woreczkach

Omijam szerokiem łukiem sklepy, w których owoce i warzywa trzeba ważyć na stoiskach, przez co wracam do domu z tonami foliówek. Staram się wybierać sklepy, gdzie wagi są przy kasy. Zaopatrzyłam się także w cieniutkie, nic nieważące woreczki bawełniane, które są zamiennikiem foliówek lub torby papierowej.

Kubek termiczny zamiast plastiku

Dobry kubek termiczny, np. Contigo, a ciepła kawa lub herbata będzie Ci towarzyszyć przez cały dzień. Całkowicie zrezygnowałam z kupowania kawy w papierowych kubeczkach. Na szczęście w większości kawiarnii, gdzie podawana jest kawa na wynos nie ma już problemu, aby została przygotowana bezpośrednio do naszego kubka.

Ogranicz spożycie mięsa

Produkcja mięsa to jedno ze zjawisk, które najbardziej obciąża Ziemię. Nie będę Cie namawiać do bycia w 100% wege! Pomyśl, aby na początek zrezygnować z 2 posiłków mięsnych w tygodniu, a już zrobisz mały krok do przodu. Uwierz lub nie, ale Twoje zdrowie tej Ci za to podziękuje 🙂

Szybko i prosto. To główna dewiza zmian. Pamiętaj, że nie musisz zmieniać wszystkiego jednocześnie. Wystarczy metoda małych kroczków.


Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.