Kto nie lubi prezentów? Jedni z nas wolą obdarowywać, a inni – być obdarowywanymi. Nie zawsze jednak budżet pozwala nam na zakup drogich, eksluzywnych prezentów. Co kupić, aby nie wydać miliona i uszczęśliwić bliskich? Dowiesz się poniżej.

Kupowanie prezentów, zwłaszcza świątecznych, ma w sobie urok i pewnego rodzaju magię. Niektórym z nas przysparza to nieco problemów. W końcu jak mamy się domyślić, co kupić naszej rodzinie, gdy chcemy zrobić im niespodziankę?

Zaplanuj prezenty z odpowiednim wyprzedzeniem

Nie masz pomysłu co kupić bliskim, więc na ostatnią chwilę wbiegasz do drogerii i kupujesz przypadkowy zestaw kosmetyków – znasz to? Niestety, to schemat wielu z nas. Trafienie z prezentem nie jest jednak takie trudne, jak może się wydawać.

Wystarczy tylko słuchać tego, o czym mówią nasi najbliżsi, ponieważ przeważnie co jakiś czas w ich wypowiedziach pojawia się wzmianka o jakimś produkcie, który chcieliby dostać. Oczywiście, nie dosłownie. Często pojawiają się sformułowania, że podoba im się dana rzecz, ale sami sobie tego nie kupią, ponieważ uważają to za zbędny gadżet, bądź mają ważniejsze wydatki.

Kluczem do sukcesu jest umiejętność słuchania danej osoby i wychwytywania szczegółów. Możemy również posunąć się do delikatnego sprowadzenia rozmowy na takie tory, aby nasz rozmówca sam wspomniał, co chciałby dostać. Sposób bardzo prosty i skuteczny. Trafiony prezent z pewnością wywoła szeroki uśmiech u osoby obdarowywanej. Przekonaj się sam/a, wykorzystując tą metodę.

Wychwytuj promocje

Ten punkt jest bezpośrednio połączony z punktem nr 1. Odpowiednio wcześnie wychwycona potrzeba jest niezbędna do tego, aby móc zaoszczędzić i kupić dany produkt na promocji. Swoje poszukiwania możesz zacząć już na początku listopada. Warto pamiętać, że wraz z końcem tego miesiąca swoje triumfy święci Black Friday, czyli dzień (a w Polsce przeważnie weekend) zniżek. Być może dzięki szybszemu działaniu już wtedy uda Ci się coś upolować w o wiele niższej cenie.

Jeśli nie zdążyłeś tego zrobić – nic straconego! Wbrew pozorom, wiele marek oferuje specjalne rabaty tuż przed świętami, więc jeśli nie udało Ci się wychwycić pomysłu na prezent wcześniej, warto obserwować profile firm w mediach społecznościowych. Może załapiesz się na rabat?

jak oszczędzić na prezentach świątecznych

Im szybciej zaczniesz szukać prezentów, tym lepszą znajdziesz okazję!

Karty i programy lojalnościowe

Wielu z nas uważa, że zakładanie takich kart to bezsens – zajmują miejsce w portfelu, newsletter zaśmieca naszą skrzynkę e-mail, a my i tak pewnie jesteśmy w tym sklepie po raz pierwszy i ostatni. Często po prostu uginamy się pod naciskiem sprzedawcy, który zachęca nas do założenia takiej karty. Chyba nie ma bardziej mylnego podejścia jeśli chodzi o oszczędzanie. Sama korzystam z takich kart i wiem, jak dużo dzięki nim można zyskać. Oczywiście nie są to jakieś astronomiczne sumy, jednak jeśli chcemy choć trochę zaoszczędzić, warto takie karty mieć. Znacie przysłowie: „grosz do grosza”?

Przykładowo, zebrane punkty możesz wymienić na wybrany przez siebie produkt albo zniżkę na zakupy. Marki często organizują też specjalne rabaty dla posiadaczy kart – osoba bez karty dostaje mniejszą zniżkę lub nawet nie dostaje jej wcale. Także w okresie przedświątecznym warto korzystać z takich kart, aby mieć ostęp do najlepszych okazji cenowych.

Prezenty DIY

Wśród nas są także osoby, którym większą radość sprawi własnoręcznie zrobiony prezent, niż nawet najlepszy, ale kupiony. Potrafią oni docenić nasze starania i czas poświęcony na wykonanie prezentu. Jeśli wśród Twoich obdarowywanych są takie osoby, pamiętaj o nich. Co prawda większym kosztem może okazać się tutaj poświęcony czas niż pieniądze, jednak radość bliskich będzie bezcenna.

Kup prezent wspólnie z innymi członkami rodziny

Już wiesz, że jedna z osób która zostanie obdarowana chciałaby coś, na co nie masz lub nie chcesz przeznaczyć aż tyle pieniędzy? Kup to w porozumieniu z innymi członkami rodziny. Koszty dzielicie na pół, jest to więc pewnego rodzaju oszczędność, ale przede wszystkim – oszczędzasz czas, który poświęciłbyś na szukanie odpowiedniego prezentu w odpowiedniej cenie.Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.