Nie każde obuwie jest wygodne odrazu (szczególnie skórzane), a już na pewno nie te, które zakładamy rzadko, najczęściej na specjalne okazje. Wtedy na naszych stopach pojawiają się otarcia i pęcherze, które wywołują ból i chęć natychmiastowego zdjęcia niewygodnej pary butów. 

Niektóre z nich spełniają przede wszystkim inną rolę – mają wyglądać (chyba każda z nas to dobrze zna). Istnieją jednak skuteczne sposoby, dzięki którym dowiesz się, jak rozciągnąć buty. Dzisiaj postaram się przedstawić kilka sprawdzonych metod ułatwiających dopasowanie obuwia do naszych stóp, dzięki czemu noszenie ich będzie czystą przyjemnością.

Sposoby na rozciągnięcie butów

Osobiście korzystam z 5 sprawdzonych metod, które w razie potrzeby warto mieć z tyłu głowy. Pomogą one pozbyć się uciążliwego kłopotu w postaci otarć i bolących stóp. Pamiętaj także, aby zawsze kupować obuwie w odpowiednio dopasowanym rozmiarze, dzięki czemu całkowicie unikniesz konieczności korzystania z wymienionych trików.

Co więcej, zamawiając przez internet – dokładnie zmierz długość swojej stopy i przeanalizuj, który rozmiar będzie najbardziej adekwatny. Przy mierzeniu warto nie zapominać także o dodatkowych czynnikach, które wpływają na rozmiar stopy. Jeśli planujesz wybranie się na zakupy do galerii handlowej pamiętaj, aby zrobić to popołudniu lub wieczorem, kiedy Twoje stopy będą opuchnięte po całym dniu, a przez to nieco większe. 

Mokre skarpetki

Aby rozluźnić buty, niektórzy radzą je namoczyć, jednak ja osobiście odradzam Ci ten pomysł. Pamiętaj, że nie każdy rodzaj obuwia nadaje się do kontaktu z wodą. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będzie założenie wilgotnych skarpetek i butów, a następnie chodzenie w nich po domu przez kilka godzin. Aby efekt był jeszcze szybszy i bardziej zauważalny – załóż grubszą parę.

Ważne: nie zapomnij lekko wycisnąć skarpetki. Mają być wilgotne, a nie przemoczone!

Jak rozciągnąć buty? Pomogą gazety!

Ta konkretna metoda jest znana chyba wszystkim. Dodatkowo, zapobiega ona deformacji obuwia. Korzystają z niego również sklepy obuwnicze. To stary jak świat, a zarazem najprostszy sposób, aby rozciągnąć nasze obuwie. Wnętrze butów wypełnij dużą ilością gazet i zostaw je na przynajmniej dobę. Po tym czasie odczujesz większy luz i komfort noszenia.

Lód sprzymierzeńcem w rozciąganiu butów

Jeśli chcesz skorzystać z tej metody, potrzebne Ci będzie miejsce w zamrażalniku. W pierwszej kolejności napełnij wodą plastikowe woreczki do lodu i szczelnie je zamknij. Gotowe do zmrożenia woreczki włóż do butów tak, aby zająć całą powierzchnię wewnątrz obuwia. Następnie – umieść swoją niewygodną parę w zamrażalce.

Pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością woreczków. Pod wpływem zimna woreczki zaczną zajmować więcej przestrzeni, a to może doprowadzić do nadmiernego rozciągnięcia się butów i popękania materiału.

Akcesoria do rozciągania butów

W ofercie wielu firm obuwniczych znajdziemy także specjalistyczne kosmetyki do obuwia, których zadaniem jest właśnie rozciągnięcie butów. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny preparat dowiedz się, czy można go używać na materiale, z którego zostało wykonane Twoje obuwie.

Aby mieć gwarancję, że nie dojdzie do żadnego uszkodzenia, spryskaj najpierw mało widoczny fragment obserwując, czy zakupiony specyfik odbarwi nasze sneakersy czy też nie.

Rozciąganie butów u szewca

Cenisz sobie wygodę i nie chcesz tracić czasu na domowe sposoby rozciągania butów? Oddaj swoje obuwie do szewca, który za pomocą drewnianych prawideł dopasuje je do stóp, a Ty na nowo pokochasz tę obcisłą parę. Taką usługę oferuje większość zakładów szewskich i jest ona stosunkowo tania.

A jaki jest Twój ulubiony sposób na rozciągnięcie butów? Podziel się swoją opinią i napisz w komentarzu!Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.