Zielone soki i smoothie to źródło życia, młodości i witamin! Kiedyś zielone soki były wyzwaniem i nie byłam w stanie ich wypić. Trawiasty smak głównie warzyw przyprawiał mnie o mdłości – teraz kocham i uwielbiam zielone soki i smoothie. Ostatnie niestety z powodu braku czasu opieram się głównie na tych nabytych w sklepie, ale postanowiłam zdradzić Wam przepis na smoothie które gości w moich butelkach od grudnia. Lojalnie uprzedzam nie jest to przepis który każdy pokocha, a jeśli nie masz doświadczenia i nie jesteś zaprawiona w piciu zielonych soków to może być on wyzwaniem.

Kiedy pić soki/smoothie?
Polecam zaczynać np od zmiany drugiego śniadania lub podwieczorku na smoothie. Dzięki temu będzie to łagodna zmiana i czasem możesz zamienić śniadanie na smoothie/smoothie bowls czy kolację na pożywne warzywne zielone smoothie. Łatwiej zaczynać jednak od słodkich owocowych mieszanek, a później dodawać do nich stopniowo warzywa.

Co będzie nam potrzebne:

  • garść jarmużu
  • 1 lub 2 zielone jabłka
  • 2 avocado
  • 5-10 cm imbiru ( w zależności od upodobań smakowych)
  • jeden średni ogórek (jeśli nie lubisz smaku ogórka to dodaj więcej jabłek i np 1/3 ogórka)
  • woda lub sok jabłkowy  – ilość zależna jest od konsystencji na jakiej Ci zależy.

Blendujemy i gotowe!

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.