Smog staje się coraz większym problemem. Polska plasuje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. Połączenie dymu i mgły przepełnione szkodliwymi związkami chemicznymi ma ogromny wpływ na nasz organizm. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, zdecyduj się na maskę antysmogową.

Smog – co to jest?

Smog jest chmurą zanieczyszczeń – mieszaniny mgły, dymu i spalin powstałych w wyniku działalności człowieka. Głównym źródłem smogu są spaliny samochodowe, pyły i gazy pochodzące ze spalania paliw stałych w piecach czy przedsiębiorstw przemysłowych. Natężenie smogu zależy również od warunków atmosferycznych oraz ukształtowania terenu. O wiele trudniej pozbyć się szkodliwej mgły, kiedy nie ma wiatru lub jeśli miasto położone jest w dolinie. Obserwowany jest na obszarach dużych, uprzemysłowionych miast. Szczególnie zagrożone są tereny dolin.

Wyróżnia się dwa rodzaje smogu:

  • klasyczny (kwaśny, londyński) – występuje w umiarkowanej strefie klimatycznej, od listopada do lutego. Składa się przede wszystkim z mieszanki różnych pyłów, a także z tlenku siarki, azotu, węgla oraz sadzy.
  • fotochemiczny (utleniający, Los Angeles) – występuje w strefach subtropikalnych, w miesiącach letnich, kiedy dni są słoneczne, a temperatura wysoka. Składa się przede wszystkim z gazów, w tym tlenków węgla, tlenków azotu i węglowodorów.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem powoduje poważne konsekwencje zdrowotne. Wpływa on nie tylko na obniżenie odporności organizmu, ale i jest odpowiedzialny za pojawienie się alergii czy astmy, niewydolność oddechową, a także choroby układu krwionośnego. Powoduje podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy oraz stany zapalne. Gromadzenie się zanieczyszczeń w organizmie przez kilka lat, może wywoływać również zmiany nowotworowe.

Smog szczególnie groźny jest dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, a także chorych cierpiących na schorzenia układu oddechowego.

Maska antysmogowa – jak działa?

Aby maska działała, musi być odpowiednio nałożona – musi w każdym miejscu ściśle przylegać do twarzy. W przeciwnym razie, toksyny bez trudu przedostaną się do dróg oddechowych.

Oddychanie w masce nie jest aż tak swobodne, jak oddychanie bez niej. Trzeba również pamiętać o odpowiednim dbaniu o nią (mycie lub pranie), a także o systematycznej wymianie filtra. Do noszenia maski trzeba się przyzwyczaić, jednak według producentów, zatrzymuje ona nawet do 99% szkodliwych substancji. Warto więc spróbować, prawda?

Ile kosztuje maska antysmogowa?

Ceny masek wahają się na ogół między 100 zł a 300 zł (oczywiście, można kupić tańsze). Do tej kwoty trzeba też doliczyć koszt wymiennych filtrów – około 10 zł za sztukę. Jeden filtr starcza na około 2 tygodnie.

Maska antysmogowa dla osób aktywnych fizycznie

Podczas biegu lub innej podobnej aktywności, zwiększa się częstotliwość oddechu, a tym samym ilość pochłanianych szkodliwych substancji z powietrza rośnie. Właśnie dlatego maski dla sportowców wyposażone są w specjalne zawory, przy pomocy których można regulować przepływ powietrza. Godne polecenia maski tego typu to modele posiadające zawory typu Powa™ Elite.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.