Szałwia to niezwykła roślina, której właściwości są znane i wykorzystywane od wieków. Walkę z zakażeniami, stanami zapalnymi, bólami, czy bezsennością, to dopiero początek dolegliwości, z którymi szałwia radzi sobie brawurowo! Aby przygotować napar wystarczy zalać 2 łyżeczki suszonej szałwii wrzątkiem i odczekać 15 minut. Jeśli coś Ci dolega, warto spróbować!

Szałwia – właściwości lecznicze

Szałwia to roślina, która dzięki swoim specyficznym właściwościom znalazła zastosowanie nie tylko w lecznictwie. Dobrze wpływa również na samopoczucie oraz poprawia wygląd skóry. Liście szałwii są bogate w olejek eteryczny, który działa antybakteryjnie, przeciwbólowo i uspokajająco. Jest źródłem garbników i goryczy – substancji o działaniu przeciwzapalnym i wspomagającym trawienie, kwasów organicznych, karotenu, a także witamin (witamina A, C oraz witaminy z grupy B) i minerałów (wapń, magnez, potas, sód, cynk, żelazo).

napar z szałwii

Leczy infekcje i zakażenie

Napar z szałwii wykorzystywany jest do walki z wszelkimi zapaleniami występującymi w obrębie jamy ustnej, takimi jak afty, czy pleśniawki. Pomaga również utrzymać silne i zdrowe dziąsła. Płukanki pozwalają się też uporać z bólem gardła i krtani. Spożywanie naparu działa natomiast wykrztuśnie i pomaga pozbyć się zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Pielęgnuje skórę

Szałwia jest często składnikiem kosmetyków pielęgnujących skórę, a w szczególności tych do skóry z problemami – leczy wypryski, trądzik i grzybicę oraz skóry dojrzałej – opóźnia jej starzenie i powstawanie zmarszczek. Napar z szałwii stosowany jest też do płukania włosów i skóry głowy, co pozwala zredukować łupież i objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Pomaga powstrzymać laktację

Wiele młodych mam kończąc karmienie piersią, ma problemy z powstrzymywaniem wypływania pokarmu. Aby temu zapobiec, wystarczy pić 2 razy dziennie szklankę naparu z liści szałwii. Po około tygodniu, problem powinien zniknąć.

Łagodzi dolegliwości miesiączkowe i menopauzalne

Zawarte w szałwii fitoestrogeny, garbniki i lejek eteryczny mają działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, a tym samym łagodzą ból towarzyszący miesiączce oraz regulują obfite krwawienia. W okresie menopauzy szałwia łagodzi uderzenia gorąca, zmniejsza częstotliwość nocnych potów, a także pozwala uporać się z bezsennością.

Ogranicza potliwość

Dzięki dużej ilości garbników, szałwia świetnie radzi sobie z nadmierną potliwością wynikającą, na przykład z nerwicy. Napar działa już po 2-3h od jego wypicia. Jeśli zmagasz się z dużą potliwością, możesz również zastosować kąpiele w naparze.

Ułatwia skupienie i uspokaja

Picie herbatek z szałwii ułatwia skupienie się oraz poprawia pamięć i koncentrację. Ponadto uspokaja nerwy, a także pozwala zrelaksować się i uspokoić.

Autor:

Cześć, jestem Justyna! Fascynuje mnie piękno, które widzimy codziennie i ludzie. Lubię śledzić aktualne trendy, ale nie podążam ślepo za modą. Nie rezygnuje też ze swojej indywidualności i pomogę zachować Ci Twoją. Testuję, opiniuję i radzę.